YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umre taleplerinde patlama
Umre taleplerinde patlama
11 Nisan 2010 09:48
Geçen sene domuz gribi salgını nedeniyle umreye gidemeyen vatandaşlar bu sene kutsal topraklara gitmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Geçen yıl domuz gribi ve ekonomik kriz sebebiyle umreye gidemeyenler bu sene kutsal topraklara akın etti.

Şubat ayında açılan umre sezonu şimdiden geçen yılın rakamlarına yaklaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 2009'da umre ziyareti gerçekleştirenlerin sayısı toplamda 182 binde kaldı. Bu yıl ise iki ayda başvurular 136 bine ulaştı. Hilal Turizm Genel Müdürü Nebil Çelebi, sezon sonunda bu rakamın ikiye katlanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Taleplere cevap vermekte zorlanan umre organizatörleri söz konusu artışta ekonomik krizin geride kalması, şirketlerin bayilerine yönelik düzenlediği umre programlarına hız vermesi, domuz gribinin gündemden düşmesi gibi gelişmelerin etkili olduğunu belirtiyor. TÜRSAB'ın Hilal Turizm Genel Müdürü Nebil Çelebi sezon sonunda bu rakamın ikiye katlanmasını tahmin ettiklerini söyledi. Hacca tekrar gitmek isteyen ya da kendisine sıra gelmesini bekleyenlerin umre için başvurduğunu anlatan Çelebi, geçen yıl gitmek isteyen ancak ekonomik kriz nedeniyle gidemeyenlerin de bu sayıya eklendiğine vurgu yaptı. İspa Tur'un sahibi Hilmi Karaduman başvuru sayısının sezon sonunda 250 bini geçebileceğini anlatarak yoğun ilgiyi ekonomideki iyileşmeye bağladı. Geçen yıla göre fiyatların 20-30 Euro daha ucuz olduğuna dikkat çeken Karaduman her kesimden insanın artık kutsal toprakları ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.

Hacca gitmek isteyen binlerce insan sınırlı kontenjan nedeniyle sıra bekliyor. Kimileri de kutsal mekanları tekrar tekrar görmek istiyor. Bu nedenle umre ziyareti cazip hale geliyor ancak geçen yıl tüm bunlara rağmen umreye talep azaldı. Hem ekonomik kriz hem de domuz gribi ziyaretçilerin hayallerini ertelemesine neden oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 2009'da 97 bin kişi Diyanet vasıtasıyla, 85 bin kişi de seyahat acenteleriyle umre ziyareti gerçekleştirdi. Bu yıl ise sezonun ilk iki ayında 80 bin kişi Diyanet, 56 bin kişi de seyahat acenteleriyle kutsal topraklara gitmek için başvurdu.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler