YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ümit Sayın'ın avukatı istifa etti
Birinci Ergenekon Davası'nın 128.'nci duruşmasında Doç. Dr. Ümit Sayın’ın avukatı Mehmet Aytekin, Sayın’ı savunma görevinden istifa etti.
Ümit Sayın'ın avukatı istifa etti
28 Aralık 2009 / 15:41 Güncelleme: 28 Aralık 2009 / 16:55

Birinci ''Ergenekon'' davasında gizli tanık olduğunu açıklayan tutuklu sanık Ümit Sayın'ın avukatı Mehmet Nuri Aytekin, sanığın vekilliğinden ayrıldığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin öğleden sonraki bölümünde söz alan avukat Aytekin, müvekkili Ümit Sayın'ın 7 Aralık tarihindeki duruşmada sanık sıfatına ek olarak gizli tanık olduğunu söylediğini anımsattı.

Aytekin, Sayın'ın savcılığa gizli tanık olarak ek ifade vermesiyle ilgili kendisine bilgi verilmediğini öne sürerek, 7 Aralık tarihindeki duruşmada da Sayın'ın avukatı olmadan ifadesinin alındığını kaydetti.

Dava açıldıktan 1 yıl sonra 26 Mayıs 2009'da Ümit Sayın'ın Beşiktaş Adliyesi'nde bulunduğunu bir arkadaşının telefonuyla öğrendiğini anlatan Aytekin, adliyeye gönderdiği meslektaşı Gönenç Laçin'in müdafi için hazır bulunmak isteğini söylediğini, savcı Zekeriya Öz'ün ''Aslında bizim işimiz bitti, size gerek kalmadı'' dediğini iddia etti.

Avukat Aytekin, buna telefonda müdahale ettiğini, ancak Öz'ün korumalarının avukat Laçin'i odaya almadığını ileri sürdü.

Mehmet Nuri Aytekin, savcıların bir yıl sonra aynı hamleyi yaparak istediklerini elde ettiklerini savunarak, ''Ümit Sayın'ın akli melekesini yitirdiğini sizin de gözlediğinizi düşünüyorum'' dedi.

Eski kuvvet komutanlarının şüpheli olarak Beşiktaş Adliyesi'ne çağrıldığı günlerde Ümit Sayın'ın buradaki mahkeme tarafından apar topar dinlendiğini öne süren Aytekin, ''Usul hatası ve yasa dışı olarak adlandırılacak işlemler neticesinde hukuk ayıbı işlenmiştir. Avukata ihtiyacı kalmayan Ümit Sayın'ın müdafiliğinden istifa ediyorum'' diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de, 26 Mayıstan buyana 7 ay geçtiğini belirterek, avukat olarak ne yaptığını sordu. Aytekin ise Sayın'ın gizli tanık ''Anadolu'' olduğunu 7 Aralıktaki duruşmanın tutanaklarından öğrendiğini belirtmesi üzerine Başkan Şengün, ''7 ay müvekkilinizle görüşmediniz mi?'' sorusunu yöneltti.

Avukat Aytekin de, gizli tanık ''Anadolu''nun ifadesini 3. iddianamenin eklerinde gördüğünü belirtti.

Ümit Sayın da, ''Söyleyecek bir şey yok. Barodan avukat tayin edilmesini istiyorum'' dedi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler