YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ümit Kocasakal'dan HDP'ye: Takke düştü kel göründü
İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal, DTK'dan çıkan bildirgenin, Cumhuriyet'e karşı, üniter yapıya karşı, bölünmez bütünlüğe karşı bir kalkışma ve ayaklanmanın geldiği son noktadır" dedi.
Ümit Kocasakal'dan HDP'ye: Takke düştü kel göründü
30 Aralık 2015 / 15:15 Güncelleme: 30 Aralık 2015 / 16:11

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Kanal A Haber Merkezi'ne telefonla bağlanan İstanbul Baro Başkanı Kocasakal, Demokratik Toplum Kongresi ve Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarına dair değerlendirmelerde bulundu. 

Kocasakal, DTK sonucunda açıklanan 14 maddeye karşılık 14 maddeyle karşılık verdiklerini belirtti.

GERÇEK MAKSADI GİZLEMEYE YETMİYOR

Kocasakal, "Buradaki mesele çok uzun uzadıya tartışılabilir. Ama birincisi bu bildirge aslında TC'nin bölünmez bütünlüğünü hedef alıyor. Gelinen noktada Cumhuriyete karşı, üniter yapıya karşı, bu bölünmez bütünlüğe karşı bir kalkışma ve ayaklanmanın geldiği son noktadır. Her ne kadar içinde demokrasi, özgürlük gibi şeyler kullanılıyorsa da gerçek maksadı gizlemeye yetmiyor.

Bakın o taleplerde vergi toplamından kamuya, kolluk güçlerine kadar esaslar var. Bu bölünme demektir. Bu öz yönetim deniyor ama kısaca Sevr'in güncellenmesidir, emperyalizmin Türkiye'ye dayattığı birtakım taleplerdir. Kendi iradeleriyle de dayattıklarını düşünmüyoruz. Bu 'Büyük Ortadoğu Projesinin' bir parçasıdır. Ama TC Anayasası'nın değiştirilemez değiştirilmesi talep bile edilemez maddeleri karşısında bu taleplerin hukuken de fiilen de gerçekleşme şansı yoktur" dedi.

İşte Kocasakal'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ

Aslında burada bir anlamda takke düşmüş kel görünmüştür. Kendisini bir Türkiye partisi olarak göstermeye çalışan, sol parti olarak göstermeye çalışan bir partinin de ne kadar Türkiyeli olduğu, olaylara sol olduğunu iddia eden bir partinin sınıfsal bakmak yerine nasıl etnik bir gözle baktığını, Ortadoğu'daki emperyalist güçleri nasıl davet ettiğini gördük. Bu cinin şişeden çıkmasına yol açanlar da terör örgütü başından bir hayırsever veya yerli Mandela üretmeye çalışanlar da bu harekete destek verenler, terör örgütünü bir siyasi kurum, hayır örgütü gibi göstermeye çalışanlardır. Bizim ana tema olarak yaklaşımımız budur. 

Biz terör örgütünün de, DTK'nın da, kendisine Türkiye partisi diyen partiyi de, Kürt kökenli yurttaşlarımızı temsil ettiğine inanmıyoruz. Bizim yaklaşımımız şudur: Kürt kökenli yurttaşlarımız Türk Milleti'nin bir parçasıdır. Bakın millet olmak aynı soydan gelmek değil, aynı yolda yürümektir. Dolayısıyla çözüm, Türkiye'nin üniter yapısını zedelemeden emperyalizme birlikte karşı koymak, daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük talebi ile teröre başvurmadan, askeri polisi kurşun yağmuruna tutmandan, hendekler kazmadan, demokrasi içerisinde çözümdür. 

HİÇBİR STATÜ SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ GETİRMEZ

Selahattin Demirtaş'ın açıklamalarının ardından soruşturma açılmasına ve dokunulmazlık meselesine de değinen Kocasakal, "Dokunulmazlığın kaldırılması Meclis'in ve Milletvekillerinin tasarrufunda olan bir şey. Açıkçası kimseden de bir kahraman yaratmaya gerek yok diye düşünüyorum . Elbette ki sonuçta hukuk kendi içerisinde işler. Biliyorsunuz dokunulmazlık denen şey yasama sorumsuzluğundan farklı bir şey.

Yasama sorumsuzluğu mutlaktır ve milletvekilliği sona erse de devam eder. Yasama dokunulmazlığı ise nispi ve geçicidir. O süreç bittikten sonra hukuk işler. Hiçbir statü bir suç işleme özgürlüğü getirmez. Belli bir mevkide olanların sözlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde hukuk işlediği zamanda kimsenin buna bir itirazı olmamalı. 

TERÖR ÖRGÜTÜ KENDİSİNİ MEŞRULAŞTIRMAK İSTİYOR

PKK'nın CHP ile iş birliği çağrısını da değerlendiren Kocasakal, "Türkiye'de siyaset çok karışık ve çok konjonktürel gerçekleşiyor. Ben bir terör örgütüyle muhatap olunmasını doğru bulmam. Terör örgütü kendini güçsüz görüyor ki şimdi tutunacak dallar arıyor. Ben bir anlamda aslında terör örgütünün kendisini siyasi bir hareket olarak gösterip meşrulaştırmaya çalıştığını düşünüyorum" dedi.  

devlet kurmak
 // avşarelleri sarız
ula selo sözünde dur devletini kur dönek olma tükürdüğünü yalama merd ol...
30 Aralık 2015 Çarşamba 16:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler