YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ümit Kocasakal yeniden aday olmayacak!
Ümit Kocasakal yeniden aday olmayacak!
28 Eylül 2016 14:26
Uzun yıllar, İstanbul Barosu Başkanı olarak görev yapan Ümit Kocasakal, bu dönem aday olmayacağını açıkladı.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Kocasakal, İstanbul Barosu internet sitesi üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, baro başkanlığının kimseye "mülk" olmadığını belirterek, bir dönemi yönetim kurulu üyeliği (2 yıl), üç dönemi de (6 yıl) başkanlık olmak üzere 8 yıldır baroda görev yaptığını hatırlattı.

Bu sürenin insan yaşamı için oldukça uzun bir süre olduğunu aktaran Kocasakal, bazı şeylerin kendiliğinden ve tadında bırakılması gerektiğini kaydetti.

Kocasakal, görevleri üstlenmek kadar, iktidarın, makamın büyüsüne kapılmadan, insanların teveccühünü, sevgi ve saygısını suistimal etmeden, zamanında bırakabilmenin önemli olduğunu ifade ederek, "Üstelik bunun, yeniden seçilme olasılığının oldukça yüksek olduğu, destek ve teveccühün devam ettiği bir dönemde ve aksi yönde bir talebe rağmen yapılabilmesi değerli ve anlamlıdır. Kişilerin makam ve koltuklara yapışıp kaldığı, o koltukları zamanı gelince kendiliğinden bırakamadığı, hatta art arda gelen yenilgi ve başarısızlıklarda dahi kendiliğinden gitmeyi bilmediği, başka kişilere fırsat yaratmayı düşünmediği bir ülkede bu yaklaşımım tuhaf gelebilir, fazlaca 'romantik' bulunabilir. Ancak ben, bir makama, göreve gelme biçimi kadar, gitme biçiminin de önemli olduğuna inanmaktayım. Bu şekilde başka meslektaşlara da bu onurlu görev ve hizmeti yapabilme imkanı sağlamanın, bir devinim yaratmanın, görev ve sorumlulukları paylaşmanın gerekli ve önemli olduğu kanaatindeyim." değerlendirmelerinde bulundu.

Makamların ve kişilerin gelip geçici, kurumlar ve fikirlerin kalıcı olduğuna vurgu yapan Kocasakal, hiçbir makam ve kişinin vazgeçilmez olmadığını belirtti.

Kocasakal, kimsenin "artık git" dememesine rağmen, buna gerek kalmadan ve fırsat tanımadan tamamen kendi isteğiyle bırakmanın huzuru ve mutluluğu içinde olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Ben baroyu, baro başkanlığını hiçbir zaman bir 'sıçrama tahtası' başka yerlere gelebilmek bakımından bir araç yahut bir zırh ve kalkan olarak, şahsi bir güç kaynağı olarak görmedim. Bana göre kurumların kişileri birtakım yerlere taşımak gibi bir görev ve işlevi olmayıp aksine hizmet ve sorumluluk üstlenen kişilerin o kurumu bir yerlere getirme, ona hizmet etme yükümlülüğü vardır. Kişinin çocuklarına bırakacağı en değerli miras, onurlu bir yaşamdan ibarettir. Bu anlamda İstanbul Barosu Genel Kurulu üç dönemdir bu anlamdaki terekeme en onurlu, en değerli sıfatı, değeri katmıştır. Meslektaşlarıma minnettarım. Kuşkusuz çocuklarım da minnettar kalacaktır. İstanbul Barosu, sarsılmaz bir hukuk ve adalet kalesi, çok köklü ve güçlü bir kurumdur. Hak ve özgürlüklerin güvencesidir ve her zaman öyle olacaktır. Bu bir bayrak yarışıdır ve bu hak ve adalet bayrağı elden ele geçecek ve hiçbir zaman düşmeyecektir. Bu açıdan artık bayrağı bir başka meslektaşıma devretmek zamanının geldiği kanaatindeyim. Benden sonra bu görevi üstlenecek meslektaşlarımın da İstanbul Barosu'nun hukuk devleti ve adalet mücadelesini, geleneksel çizgisini kararlılıkla sürdüreceğine şüphem yoktur. Her zaman her türlü katkıya hazır şekilde yanlarında, mücadelenin içinde olacağım."

Kişilerin sürekli olarak bir makama bağlanmaması gerektiğine dikkati çeken Kocasakal, İstanbul Barosu başkanlığı gibi bir makamın kuşkusuz çok onurlu, kişiyi yücelten bir makam olduğunu anlattı.

Kocasakal, makamın sürekli olarak elde tutulmaya çalışılacak bir yer olmadığını ifade ederek, ülkeye, hukuka, baroya, mesleğe tek hizmet ve mücadele yerinin başkanlık olmadığını belirtti.

Barodaki görevi boyunca Türkiye'de yaşananları kitaplaştırmayı istediği bilgisini veren Kocasakal, görevi süresindeki başarılarının arkadaşlarına, başarısızlıkların ise kendisine ait olduğunu aktardı.

Kocasakal, baro başkanlığına aday olmamasının kendisini baroya, mesleğe ve ülkeye hizmet etmekten alıkoymayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Aksine bu, farklı konumlarda yeni mücadelelere girişmenin, ülkeye ve hukuka daha başka alanlarda ve düzeylerde hizmet edilebilecek yeni görevlere, daha büyük ve ağır sorumluluklara yelken açmanın (üstelik baroma herhangi bir zarar verme kaygısı da taşımaksızın, bu anlamda daha da özgür bir biçimde) belki de bir başlangıcı. Her durumda, daima  cumhuriyetin ve Ulu Önder Atatürk'ün izinde, hukuk devletinin peşinde ve bana ihtiyaç olduğu sürece ülkemin ve Türk milletinin hizmetinde olmaya devam edeceğim ve mücadelenin içinde olacağım. Dolayısıyla bu bir veda veya son olmayıp, sadece bu çok onurlu makamı, zamanı geldiği inancıyla ve gönül rahatlığıyla bir başka meslektaşıma devretmekten, buna imkan sağlamaktan ibarettir. Sadece baro başkanlığını bırakıyorum. Ümit Kocasakal olmayı ise son nefesime kadar sürdüreceğim."

İstanbul Barosu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Durakoğlu'nu yürekten destekleyeceğini anlatan Kocasakal, Durakoğlu'na başarı dileklerinde bulundu.


AA

 // Mustafa Avcı
Chp'de 15 temmuz sonrası muhaliflerin tekrar harekete geçmesiyle birlikte, İstanbul baro başkanı Ümit Kocasakal'ın baro başkanlığına yeniden aday olmayacağını, bu kadar edebiyat dolu sözlerle açıklaması siyasete ısınma hareketi gibi geliyor bana. Zaten sözlerinde "başarısızlığına ve defalarca seçim kaybetmesine rağmen koltuğunu bırakmayanlar" diyerek, Kılıçdaroğlu'na gönderme yapıyor. Bence şimdiden chp genel başkanlığına oynuyor....
28 Eylül 2016 16:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler