YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ümit Kocasakal beraat etti
Ümit Kocasakal beraat etti
24 Şubat 2014 14:50
İstanbu Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın "yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüsten" yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Kocasakal'ın hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme Kocasakal'ın beraatına karar verdi.

Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya haklarında "Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" suçundan 2'şer yıldan 4'er yıla kadar hapsi istenen ve tutuksuz yargılanan Ümit Kocasakal ile İstanbul Barosu Yönetim Kurulu ve diğer kurullarında görevli bulunan Hasan Kılıç, Mehmet Durakoğlu, Başar Yaltı, Turgay Demirci, Hüseyin Özbek, Ayşe Füsun Dikmenli, Ufuk Özkap, Aydeniz Tuskan ve İsmail Altay hazır bulundu. Saat 10.00'da başlayan duruşmada 100'e yakın avukat, sanıkların müdafiliğini üstlendi.

Savcı, sanıkların 4 yıla kadar hapsini istedi

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın "Yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs" suçundan 2'şer yıldan 4'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

"Sizden sadece vicdanınıza ve hukuka göre karar vermenizi istiyorum"

Mütalaaya karşı savunma yapan Ümit Kocasakal, "Sizden beraat talep etmiyorum. Sizden sadece vicdanınıza ve hukuka göre karar vermenizi istiyorum" dedi. Diğer sanıklarda suç işlemediklerini, görevlerini yaptıklarını ve beraat talep etmediklerini söyledi. Yaklaşık 3 saat süren duruşma sonunda kararını açıklayan hakim, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın ayrı ayrı beraatine karar verdi. 

"Karar bu ülkenin hukuk tarihine geçecek bir karardır"

Davanın ardından Kocasakal, Silivri Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Kocasakal, "Salonda hiçbirimiz beraat talep etmedik. Bizler sadece vicdana ve hukuka göre karar verilmesini talep ettik.

Yargı kendisiyle ilgili hükmü verdi. Bir kanadı mahkumiyet istedi. Kendisiyle ilgili yargıyla ilgili ama hakim yargıyla ilgili olarak beraat kararı verdi. Dolayısıyla bu karar bu anlamda önemlidir. Biz zaten bir suç işlediğimizi hiç düşünmedik. Hiç düşünmüyoruz. Ama bu karar Türk hukuku için, bu ülkede şu anda yaşanan gelişmeleri görüyorsunuz, bu ülkenin hukuk tarihine geçecek bir karardır. O anlamda önemlidir" dedi.

Davanın geçmişi

Ümit Kocasakal ve diğer baro yöneticileri, 6 Nisan 2012'de Silivri'de görülen Balyoz Davası'nı protesto eden sanık avukatlarına destek vermek üzere duruşma salonuna gelmiş  açıklama yapmıştı.

Açıklamayı yapan İstanbul Baro Başkanı Kocasakal mahkemenin adil yargılama hakkının ihlali, silahların eşitliğine aykırı davranışları ve avukatlık mesleğinin onurunu zedeleyen uygulamardan vazgeçmesini istediklerini söylemişti.

"Bizim hiçbir kuruluşun denetimine ihtiyacımız yok. Yargının denetimi kendi mekanizması içindedir" diyen mahkeme heyeti, Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 10 avukat hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Mahkemenin suç duyurusu üzerine soruşturma başlatan Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında dava açmıştı.

07:11
 // erdal san
senin gibi provakatörün müebbet hapis cezasi almasi lazim, sevgisiz...
25 Şubat 2014 07:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler