YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ümit Kardaş: Karadayı'ya müebbet hapis istemiyle dava açılmalı
Ümit Kardaş: Karadayı'ya müebbet hapis istemiyle dava açılmalı
Ümit Kardaş: Karadayı'ya müebbet hapis istemiyle dava açılmalı
01 Mart 2009 / 15:51 Güncelleme: 01 Mart 2009 / 00:00

Karadayı'nın darbelerdeki rolünü anlatarak darbeci geçmişini övdüğü ses kaydıyla ilgili hukukçular 'Savcılar Karadayı için müebbet hapis istemiyle dava açmalı' dedi.


ESKİ Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen ve Türkiye'nin yaşadığı darbe ve darbe girişimlerine ışık tutan ses kasedi gündeme bomba gibi düştü. Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen konuşmaların TCK'nın 309 ve 311'nci maddelerine göre müebbet hapis cezası gerektiren suçlardan olduğunu vurgulayan hukukçular 'Savcılar re'sen harekete geçmeli' dedi.


DARBENİN CEZASI YASADA AÇIK


EMEKLİ Askeri Hakim Ümit Kardaş, 'İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen ses kaydında anlatılanları söyleyen kişi hakkında TCK'nın 309. maddesi 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmalıdır. 28 Şubat ve 27 Nisan'da TBMM'nin yasama yetkisi engellenmiştir. Bunu gerçekleştirenler hakkında TCK'nın 311'inci maddesine göre yine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmalıdır' dedi.


HAREKETE GEÇECEK SAVCI LAZIM


PROF. Dr. Hüseyin Hatemi ise Karadayı'ya ait olduğu belirtilen kayıttakı 'Bütün darbelerde yer aldım' sözü nedeniyle cumhuriyet savcılarının normal şartlarda harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Hatemi 'Soruşturma açılması gerek ancak o soruşturmayı açacak savcı var mı bilmiyorum. Daha önce de 12 Eylül darbesi ile ilgili bir savcı iddianame hazırlamış ancak görevden alınmıştı. Bugün yine bir savcı Karadayı hakkında iddianame açsa onun da görevden alınmayacağının garantisi verilemez' diye konuştu. Bugüne kadar sadece Sacit Kayasu, 12 Eylül Darbesi'nin lideri Kenan Evren hakkında iddianame hazırladı ama o da meslekten atıldı.


(Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler