YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Umarız buz dağının tamamı ortaya çıkar
Umarız buz dağının tamamı ortaya çıkar
23 Mayıs 2013 16:39
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, NSU terör örgütü davasına ilişkin "Umarız ki mahkeme yargılamanın sonunda buz dağının tamamını ortaya çıkaran bir karar verir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Almanya Bremen Eyaleti Başbakanı ve Belediye Başkanı Jens Böhrnsen, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bremen'den gelen heyetle olumlu bir görüşme yaptıklarını ifade eden Bozdağ, Bremen Eyaleti'nde yaşayan Türk vatandaşlarının durumlarını karşılıklı ele aldıklarını anlattı.

Bir gazetecinin, Alman ZDF kanalında, Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün, Avrupa çapındaki ırkçı yeraltı organizasyonunun küçük bir hücresi olduğuna dair haberi hatırlatması üzerine Bozdağ, Mühin Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde devam eden NSU davasına ilişkin çok şey yazıldığını ve bundan sonra da yazılacağını kaydetti.

İddiaların aslını ortaya çıkarmanın, adaletin gereğini tam anlamıyla yerine getirmenin, insanların sorduğu bütün sorulara cevapları bulmanın mahkemenin görevi olduğuna işaret eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Umarız ki mahkeme yargılamanın sonunda buz dağının sadece görünen bir kısmını değil tamamını ortaya çıkaran ve hak edene hak ettiği cezayı veren bir karar ortaya çıkarır. Biz bu noktadaki bütün düşüncelerimizi, kanaatlerimizi zaman zaman kamuoyuyla paylaşıyoruz ve ihmal edilen, üstü örtülen, sorulmayan, cevapsız bırakılan herhangi bir hususun olmaması gerektiğini, eğer böyle olursa o zaman bir takım Nasyonalsosyalist Yeraltı terör örgütü gibi başkaca örgütlerin buradan cesaret bulacağını ifade ediyoruz. Başkaca bu tür örgütlerin cesaret bulmaması, kendilerinde güç vehmetmemesi için mahkemenin vereceği kararın da ırkçılıkla ve her türlü terörle mücadele açısından önemli bir mesaj olacağını ifade ettik."

Eyalet Başbakanı Böhrnsen

Böhrnsen de NSU üyelerinin işlediği cinayetler nedeniyle derin üzüntü ve utanç duyduğunu dile getirerek, "Bu kapsamda aslında ben de Almanya'nın bir hukuk devleti olduğuna inancım kapsamında dava bütün içerisinde bu tür sorulara cevap bulunacağına, bütün konuların ortaya çıkarılacağına güvenim tamdır" dedi.

Böhrnsen, güvenlik güçlerinin, kurumlar içindeki birimlerin bazı hataları olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Irkçılığa, ayrımcılığa karşı hep birlikte duruş sergilememiz gerekiyor. Medeni cesaret göstererek buna karşı mücadele etmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde, birbirimize saygı duyarak, birbirimize daha fazla yaklaşarak ve benim de size ifade ettiğim gibi Bremen Eyaleti'nde biz aslında Müslüman dini cemaatlerle ve onların diğer dini cemaatlerle eşit konumda olacak şekilde sözleşme imzaladığımızı, bir anlaşma oluşturduğumuzu ifade ettim. Bu da aslında birlikte yaşamak isteğimizin, Müslüman dini cemaatleri eşit gördüğümüzün en güzel belgesidir."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler