YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası koalisyon başarısız olacak
Uluslararası koalisyon başarısız olacak
20 Eylül 2014 15:30
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun başarısız olacağını söyledi.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Amerika öncülüğünde IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonu değerlendirdi.

İşte Alper Tan'ın konuşmasından satır başları;

IŞİD'e karşı operasyona girmememiz için nedenlerimiz var

"Türkiye'nin uluslararası koalisyona girmemesi için tek gerekçesi 49 rehinemiz değildi. Bizim bu koalisyona güvenmemiz mümkün değil. ABD öncülüğündeki güçlerin Afganistan'da Irak'ta neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Düğün yapılan yerleri vurdular, sivilleri vurdular, yanlışlık yaptık dediler.

Sonunda da koyun parası bile olmayan tazminat paraları vererek dalga geçtiler. Şimdi gelecekler IŞİD'i vuruyor gibi yapıp Türkmenleri, Arapları, Kürtleri vuracak, sonra da yanlışlık yaptık deyip geçecekler. Biz de o masumları vuracak ülkelerden birisi olacağız. 

İkincisi Türkiye IŞİD'in düşmanı değil. IŞİD derin ve güçlü bir örgüt. Halkın çok içine girmiş bir örgüt. Dolayısıyla yanlış kişileri vurabilecek. Ayrıca bu koalisyonda yer almamız IŞİD'e "Türkiye haçlılarla birlikte hareket ediyor" propagandasını vermiş olacağız ve IŞİD'in düşmanı olacağız.

Zaten yeterince düşmanımız var, bir düşmana daha gerek yok. Türkiye IŞİD'den rahatsız ama bu rahatsızlığı dünyaya göre değil kendi konumuna ve çıkarlarına göre yönetmesi gerekiyor.

ABD'nin IŞİD'i yenmesi mümkün değil

ABD'nin IŞİD'i yenmesi mümkün değil. Taliban'ın yenebildi mi? Şimdiki hükümet Taliban'la beraber çalışıyor. El-Kaideyi yenebildiniz mi? Ladin'in ölmesi bittiğini mi gösterir? El-Kaideyi vurdun ne çıktı, Nusra çıktı, ne çıktı IŞİD çıktı. Şimdi IŞİD'i vurunca IŞİD'den  de yeni örgütler çıkacak.

Bu sefer Avrupa'da ve Amerika'da çıkacak. Fiyaskoyla sonuçlanacak bir operasyonun içinde yer almak şimdiden bu fiyaskoyu sahiplenmek demektir. Siyasi olarak katılabiliriz ama silahla saldırmak bize yarar sağlamaz. İstihbarat çalışmalarına katılabilir, tampon bölge oluşturabilir. Hatta IŞİD'le temasa geçip IŞİD'in yanlışlarından dönmesi için çalışabilir. Ama operasyona katılırsak IŞİD'in düşmanı oluruz, ki buna gerek yok."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler