YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Uluslararası güçler darbecileri reddetmeli"
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Mısır'daki olaylara ilişkin, “Uluslararası güçler acilen toplanmalı ve Mısır ile ilgili kararını net olarak açıklamalı, darbecileri reddetmeli, darbeyi kabul etmediğini açıklamalı” dedi.
"Uluslararası güçler darbecileri reddetmeli"
15 Ağustos 2013 / 17:09 Güncelleme: 15 Ağustos 2013 / 17:11

Destici, makamında Nevşehir Dernekler Federasyonu Başkanı Mehmet Eren ve Yönetim Kurulu’nu kabul etti. Destici, kabulde yaptığı konuşmada, heyetin bayramını kutlayarak, İslam coğrafyasındaki zulüm, katliamların neticesinde Bayrama buruk girdiklerini kaydetti. Destici, bir an önce kanın durmasını temenni etti. Destici, derneklerin gelenek ve göreneklerin yaşatılmasına büyük katkı sağladığına işaret ederek, kültürün, değerlerin önemine değindi. Nevşehirlinin eksiklerini hiçbir zaman huzursuzluğun sebebi saymadığını söyleyen Destici, Nevşehirlilerin kanaatkar olduğunu ifade etti.
 
Destici, dün Mısır’da yaşanan katliamla ilgili olarak, Büyük Birlik Partisi olarak Mursi hükümetinin darbe ile devrilmesini kabul etmediklerini kaydederek, Batı’nın Mısır’daki olaya 'darbe' demediğini söyledi. Destici,  Mısır halkının sadece haklarını aramak için çıkan insanların üzerine ateş açıldığına dikkat çekerek şöyle dedi:
 
“Batı buna da bir türlü katliam diyemedi. Tabi ki bu Mısır’daki darbecileri cesaretlendirdi. Zaten Mısır’daki darbeciler Sisi ve avcanesi kendi güçleriyle bu darbeyi gerçekleştirmediler. Arkalarına batıyı aldılar, İslam dünyasının çeşitli ülkelerini aldılar, onların parasal yardımlarını, desteklerini, sözünü aldılar, ondan sonra bu darbeyi gerçekleştirdiler.”
 
Mısır’da yaşanan olayların sorumlusunun tek başına Sisi olmadığını söyleyen Destici, “Bu katliamlara batı ortaktır, İslam dünyasının bazı ülkeleri ortaktır, sessiz kalan yeteri kadar tepki göstermeyen Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu ortaktır. Bugüne kadar kim bu katliamlara sesiz kalmış, katliamlara ‘katliam’ diyememişse, ortaktır”diye konuştu.
 
Destici şunları kaydetti:
 
“Uluslar arası güçler başta Birleşmiş Milletler olmak üzere acilen toplanmalı ve Mısır ile ilgili kararını net olarak açıklamalı, darbecileri reddetmeli, darbeyi kabul etmediğini açıklamalı. Hem uluslar arası toplum hem İslam dünyası örgütleri hem Birleşmiş milletler olmak üzere bütün uluslar arası örgütler darbecileri derhal görevi bırakmaya, istifa etmeye davet etmeli ve yönetimi halkın seçmiş olduğu Mursi’ye teslim etmelerini talep etmelidir.”
  
Nevşehir Dernekler Federasyonu Başkanı Eren de Başkan Destici’ye kabul ettiği için teşekkür etti.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler