YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ulusalcılar, devleti düşünen tipten değil
Ulusalcılar, devleti düşünen tipten değil
Ulusalcılar, devleti düşünen tipten değil
26 Nisan 2008 / 09:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Romanya'nın başkenti Bükreş'te okurlarıyla bir araya geldi. Ünlü Romen gazeteci Emil Hurezeanu'nun yönettiği toplantıda, konuklar Pamuk'a çeşitli sorular yöneltti.


Rahat tavırlarıyla dikkat çeken yazar, hakkında açılan davanın sebebine ilişkin soru karşısında ilginç bir analiz yaptı: "Ulusalcılar, devleti düşünen tipten değil. Çoğu zaman eğitimsiz, kızgın ve okuma-yazma bilmeyenleri yoldan çıkaran siyasî bir hareket. Bu insanlar, devlete değil kendi partilerine hizmet ediyor."


Romanya'daki toplantıda konukların sorularını cevaplayan Pamuk, kendisinin neden milliyetçi olmadığını şu sözlerle anlattı: "Milliyetçiler ülkelerine değil, partilerine hizmet ediyor. Sorun oluyorlar. Örneğin Türkiye'nin AB'nin bir parçası haline geleceğine inanıyorum. Yolunda gitmeyen bazı şeyler olabilir. Ancak AB, Romanya için çalışmış. Türkiye için de işe yarayacak. Türkiye'deki milliyetçiler AB karşıtı. Bu şekilde insanlardan oy alıyorlar." Kendisini Osmanlı değerlerinden gelen; ama modern değerlerle de donanmış biri olarak niteleyen Pamuk, Osmanlı Devleti'nin emperyalist bir politika gütmediğini söyledi. Pamuk, "Öldürülme korkusu yaşıyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Şimdiye kadar nasıl yaşadıysam, bundan sonra da öyle yaşamaya devam edeceğim. Hiçbir korkum yok." karşılığını verdi. Pamuk 'Kürt sorununa' ilişkin bir soruyu ise, "Sadece kurtler değil, bütün Türk vatandaşları, barış ve huzur içinde yaşayabilmemiz için ifade özgürlüğüne sahip olmalıyız." dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler