YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ulusal verilere özel TÜBİTAK'a kozmik oda
Dinleme skandalı üzerine TÜBİTAK kripto yazılım biriminden 5 kişiyi görevden uzaklaştırdı. Kuruma, yüksek gizlilik gerektiren bilgilerin korunacağı özel bir de merkez yapılacak
Ulusal verilere özel TÜBİTAK'a kozmik oda
03 Mart 2014 / 11:26 Güncelleme: 03 Mart 2014 / 11:28

Kozmik telefon şifrelerinin ele geçirilmesi ve devletin zirvesindeki isimlerin dinlenmesi üzerine TÜBİTAK'a neşter vuruluyor. Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı idari soruşturma kapsamında kripto yazılım birimindeki 5 kişi görevden uzaklaştırıldı. Paralel yapıya mensup personelin ayıklanmasının ardından TÜBİTAK ulusal verilerin saklanacağı güvenlik ambarına sahip olacak. Kalkınma Bakanlığı'nın 100 milyon lira destek verdiği proje ile TÜBİTAK bünyesinde, devlet sırrı verilerin depolanacağı merkez oluşturulacak.

Gömülü donanım

2014 Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla devlet içindeki paralel yapılanmaya karşı her alanda mücadele startı verildi. Kriptolu telefonların dinlenmesini önlemek için yeni bir proje başlatan TÜBİTAK oluşturduğu özel ekiple de Türkiye'deki tüm iletişim ağını incelemeye alacak. Kurulan casus yazılımlar, yerleştirilen böcekler ve illegal dinleme ağlarını tespit ederek yasal işlem başlatılacak. Telefonların içine yerleştirilen gömülü donanım tespitiyle yasadışı dinlemelerin önüne geçecek.

Kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin soruşturma sürerken, TÜBİTAK da akıllı mobil iletişim cihazlarının geliştirilmesi için kolları sıvadı. Ulusal bilgi birikimine katkı sağlayacak yerli teknolojilerin oluşmasına destek verecek, güvenli iletişime yönelik akıllı mobil cihazlar üretilmesi için yeni projeler yaşama geçiriliyor. Kritik bilgilerin yayılmasını engelleyen kriterlere uygun cihaz geliştirenlere 5 milyon liraya kadar da destek verilecek.

Sızan tapelere inceleme...

Emniyet'in usulsüz dinleme iddialarına yönelik geniş çaplı soruşturması sürerken, dinleme kayıtlarının yer aldığı "kozmik oda" da mercek altına alındı. İstihbarat Dairesi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin taşra üniteleri de soruşturma kapsamında... Polis ve mülkiye müfettişlerinin oluşturduğu ekip, dinleme, teknik ve fizik takipten sorumlu polislerin listesini çıkarıyor.

Yasal sürenin bitmesine karşın imha edilmeyen evraklar, tapelerin dışarı nasıl sızdığı belirleniyor. Yapılan ilk incelemelerde Ankara, İstanbul'da Emniyet dışında dinleme üsleri kurulduğu ifade ediliyor. TÜBİTAK'ta yürütülen idari soruşturma kapsamında Kripto Yazılım Birimi'nde çalışan 5 kişi izne çıkarıldı. Yürütülen soruşturmada personelin kimlik ve bağlantıları da mercek altına alındı.

Bakan: Dinlemeler milli güvenlik sorunu

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, üst düzey kamu görevlilerinin reel zemine dayanmayan şekilde dinlenmesinin bir milli güvenlik problemi olduğunu vurgulayarak, "Bireylerin mahremiyetini koruyamazsanız özgürlüğü tam olarak yaşayamazsınız. Şantajla, montajla belli hedeflere ulaşmaya çalışmak ahlaksızlıktır. Bu girişimlere sadece bir kesim, bir parti değil toplum olarak ortak siyasi ve ahlaki tavır koymalıyız" dedi.

'Güvenilir' uzman ilanı

Dinleme listesinde yer alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) teknolojik altyapısını ve bilişim kadrosunu güçlendiriyor. Bilişim uzmanı almak için ilana çıkan BDDK, işe alınacak bilişim uzmanlarının şartları içinde "devlet güvenliği" vurgusu yaptı Sır niteliğindeki belgelerin sızmaması için tüm elektronik cihazlara şifre uygulaması getiren kurum, yazılım sistemini de güncelliyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler