YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludereyle ilgili takibimiz sürüyor
Uludereyle ilgili takibimiz sürüyor
06 Mart 2012 20:44
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Uludere olayıyla ilgili takibimiz sürüyor, bizim buradaki çalışmalarımız sürüyor." dedi...

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Uludere olayıyla ilgili takibimiz sürüyor, bizim buradaki çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılama yönünde çalışmalarımız artacak ama olayın aydınlatılmasıyla ilgili çalışmaları da bizzat başbakanımız, hükümetimiz yakından takip ediyor onu biz de herkes kadar doğrusu arzu ediyoruz. Sonuçları bütün boyutları ile açığa çıksın'' dedi.
 Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile geldikleri Uludere'deki temaslarının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.
 Uludere'de yaşanan olayda hayatını kaybedenleri davet ettiklerini dile getiren Atalay, Uludere'de acı bir olay yaşandığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:
 ''Yakınlarını kaybedenleri buraya davet ettik, hem çocuklarını, eşlerini kaybeden hanımefendiler ile hem babaları ile görüştük. Onlara baş sağlığı diledik, burada Kuran okutuldu. Türkçe, Kürtçe mevlit okutuldu. Taziyelerimizi ilettik.
 Şunları da kendilerine ifade ettik; bu acı olayla ilgili yargı süreci hem adli, hem idari araştırma, inceleme ve takip süreci devam ediyor. bizim de temel hedefimiz bu olayla ilgili bütün noktaların aydınlığa kavuşması ve bütün ayrıntıların şeffaf şekilde paylaşılmasıdır. esasen bu konuda bildiğiniz gibi hem adli yargı soruşturmasını sürdürüyor hem Genelkurmay Başkanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar var hem de İçişleri Bakanlığını çalışmaları var hepsi devam ediyor. Tabii bazı yanlış anlama vesaire bunları da kendileriyle paylaşmış olduk, düzeltmiş olduk.
 Bu arada, özellikle bu köylerimizle ilgili öteden beri gündemde olan Gülyazı sınır kapısının açılması, bu köylerimizde yapılacak bazı konular var, okulun, bir lise binasının yapılması talebi programa alındı. Yol ve su ile ilgili zaten bazı talepler vardı. Valiliğimiz bunları yürütüyordu. O konularda da kesin kararlarımızı verdik. onları da kendileriyle paylaştık. Öncelikle burada çocukların okuması, gençlerin okula gitmesi için her tedbiri alıyoruz, hem ilköğretim seviyesinde hem lise seviyesinde, hem üniversiteye gideceklerin şehirde dershanelere gönderilmesi şeklinde, hem üniversite okuyanlara burs verilmesi şeklinde... Gençlerle ilgili boyutu çok önemli görüyoruz.''
 
 -''fitne üretenler''-
 
 Uludere'de meydana gelen olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarını da dinlediklerini ifade eden Atalay, ''Bu arada kendilerini de dinledik. Hem hanımlarla yaptığımız toplantıda hem benim erkeklerle yaptığım toplantıda, onların taleplerini aldık. Onların en önemli talebi; yine bu acı olayla ilgili araştırmaların biran önce bitmesi ve ve bu olayların aydınlatılması... Niçin oldu, nasıl oldu bunun aydınlığa kavuşması, bizim buradaki köylülerimizin en önemli talebi... O zaten bizim de talebimiz'' dedi.
 Atalay, şöyle konuştu:
 ''Diğer konularla ilgili de onların söyledikleri oldu. Başka talepler oldu. Onları da not aldık. Çok faydalı bir görüşme oldu. Bildiğiniz gibi bu olay üzerinden fitne üreten, vatandaşlarımız arasında maalesef bunları istismar ederek yanlış politikalar izleyenler oldu. Tabii devletin bütün mekanizmalarıyla burada olması, vatandaşlarımıza yakın olması, bizzat yüz yüze görüşerek yanlış anlamalar varsa onları telafi etmesi önemliydi. Bugünkü görüşmemiz bu manada çok verimli oldu. Hem burada, bütün ailelere, köylerin muhtarlarına, yakınlarını kaybedenlere hem tekrar baş sağlığı diliyorum, hem de çok teşekkür ediyorum. Bugün her açıdan çok olgun bir tavır içindeydiler. Hem düşüncelerini açıkça söylediler, bizleri de gerçekten çok sıcak karşıladılar, ağırladılar, ikramda bulundular, kendilerine de çok teşekkür ediyoruz.
 Uludere olayıyla ilgili takibimiz sürüyor, bizim buradaki çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılama yönünde çalışmalarımız artacak ama olayın aydınlatılmasıyla ilgili çalışmaları da bizzat başbakanımız, hükümetimiz yakından takip ediyor onu biz de herkes kadar doğrusu arzu ediyoruz. Sonuçları bütün boyutları ile açığa çıksın.''
 
 -sorular-
 
 Atalay, bir gazetecinin ''kısa vadede atılacak bir adım var mı-'' sorusuna, ''Burada yapacağımız hizmetlerle ilgili sınır kapısını hızlı yürütmek istediğimiz çalışma. Onun dışındaki çalışmalar zaten yürüyor. Zaten valimiz, kaymakamlık burada gerçekten çok aktif durumdalar'' yanıtı verdi.
 ''Sayın başbakanımız daha önceki ziyarette telefon etmişti, şimdi de böyle bir şey gerçekleşti mi-'' sorusu üzerine de Atalay, Başbakan Erdoğan'a vekaleten burada olduklarını belirterek, ''Zaten eşleri hanımefendi burada olduğu için böyle bir şeye gerek kalmadı'' dedi.
 ''Soruşturma ne zaman bitecek-'' sorusuna ise Atalay, ''onu ben bilemiyorum'' dedi.
 ''Faillerden ne kast edildiğinin'' sorulması üzerine de Başbakan Yardımcısı Atalay, '' soruşturma devam ediyor ama şunu ifade edeyim gerek adli soruşturmada gerek idari soruşturmada talep edilen ne ise hepsi kendilerine veriliyor'' diye konuştu.
 Bir gazetecinin 'yanlış anlamalar giderildi dediniz. Hassas noktalar ne idi-' sorusuna Atalay, onu genel olarak ifade ediyorum. Vatandaş arasında bazen dedikodular oluyor. Bir yerlerde gelip buralara yanlış yönlendirmeler oluyor. Tabii buraya gelip yüz yüze her şeyi paylaşmak, soruları cevaplamak bizim için çok faydalı oluyor'' yanıtını verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler