YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere'ye Aselsan incelemesi
Meclis İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu Başkanı İhsan Şener, Uludere olayında Heron görüntülerinin izlenmesi için Aselsan'dan 3 uzaman talep edeceklerini açıkladı.
Uludere'ye Aselsan incelemesi
10 Şubat 2012 / 09:02 Güncelleme: 10 Şubat 2012 / 09:02

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Uludere Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, Uludere'de yaptıkları incelemelerin ardından basın toplantısı düzenleyerek gelinen aşamayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Olayla ilgili kamuoyunda bilgi kirliliğinin oluşmasının önüne geçmek istediklerini anlatan Şener, Genelkurmay Başkanlığı'ndan Uludere'yle ilgili Heron görüntülerini isteyeceklerini söyledi. Şener, şunları kaydetti: "Bu görüntüleri izlemek için de Aselsan'dan 3 uzman talebimiz söz konusu. Yine Genelkurmay Başkanlığının 29 Aralık 2011'de sitesinde yayınladığı resmi açıklamasının 3. maddesinde belirttiği 'çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve teknik analizler sonucu' ibaresinin gerektirdiği bilgileri de ilgili kurumdan alacağız" dedi.

Kamera kayıtlarına bakılacak

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulunun yaptığı inceleme raporunu da talep edeceklerini dile getiren Şener, "İnsansız hava araçlarının elde ettiği görüntülerin kaydedildiği odaların güvenlik kamerası görüntülerini talep edeceğiz" dedi. Şener, Uludere'de gerçekleştirdikleri çalışmaların kayıt çözümlerini yapacaklarını sözlerine ekledi.

Kaçakçılık istatistikleri istendi

Uludere Alt Komisyonu Başkanı Şener, ilgili kurumlardan ölenlerin otopsi raporlarını ve vukuatlı nüfus kayıt örneklerini alacaklarını ifade etti. "Adalet Bakanlığından, Şırnak'a bağlı ilçelerde savcılıklarca açılan kaçakçılık davalarıyla ilgili son 5 yıllık istatistikleri isteyeceğiz" diyen Şener, "Bilgi Teknolojileri Kurumundan olayda kurtulan 4 kişi ile 'biz taburu ve ilgilileri aradık' diyen 2 kişinin telefon kayıtlarını isteyeceğiz" ifadelerini kullandı. Şener, inceleme sonuçlarının açıklanma zamanıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Elimizdeki bilgiler derlendikten sonra komisyon üyelerince yine açık kalan bir konu varsa ek bilgi talebi, ilgili kurumlardan söz konusu olabilir. Bu kararların takibini yaparak raporumuzu en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz.'

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler