YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere'deki kadınlara selam gönderdi
Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen kutlamada konuşan Emine Erdoğan dün ziyaret ettiği Uludere'deki kadınlara selam gönderdi....
Uludere'deki kadınlara selam gönderdi
07 Mart 2012 / 18:22 Güncelleme: 07 Mart 2012 / 18:22

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla katıldığı toplantıda, dün ziyaret ettiği Uludere'deki kadınlara da selam göndererek, ''Buradan, dün kendilerini ziyaret ettiğim Uludere'deki hanım kardeşlerime özellikle de yüreği yaralı annelere, eşlere, kız kardeşlere bir kez daha selamlarımı, dayanışma mesajlarımı iletiyorum'' dedi.

Emine Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek'in ev sahipliğinde Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen kutlamaya katıldı.

Konuşmasına Türkiye ve dünyadaki tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başlayan Emine Erdoğan, dün Uludere'de ziyaret ettiği kadınlara da selam gönderdi.

Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

''Buradan, dün kendilerini ziyaret ettiğim Uludere'deki hanım kardeşlerime özellikle de yüreği yaralı annelere, eşlere, kız kardeşlere bir kez daha selamlarımı, dayanışma mesajlarımı iletiyorum. Ne yazık ki bölgemizde yaşanan çatışmalardan, krizlerden dolayı bir kez daha buruk bir Kadınlar Günü kutluyoruz.

Filistin'de, Somali'de, Afganistan'da son günlerde de Suriye'deki çatışmalar, her zaman olduğu gibi yine en çok kadınları ve çocukları hedef alıyor. Avrupa'da özellikle de Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz aynı şekilde en fazla kadınları etkiliyor. Kadınlar, yüz yıllardan bugüne gelen sorunlarına ek olarak son dönemde ekonomik krizlerin, siyasi krizlerin, savaş, çatışma, göç, yoksulluk ve terörün pençesinde çile doldurmaya devam ediyorlar. Elbette ki bütün olumsuzluklara bütün bu sisli atmosfere rağmen asla ve asla umutsuz değiliz, asla karamsar değiliz. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kadınlar o şefkatli büyük yüreklerinde umudu yeşertmeye, umudu çoğaltmaya, dünyayı değiştirme gücünü ellerinde tutmaya devam ediyorlar.

Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan büyük değişim hiç kuşkusuz vefakar ve cefakar kadınların, hanım kardeşlerimizin omuzlarında yükseldi. Yaşadıkları onca acıya rağmen kadınlar değişimin ön safında oldular ve canları pahasına değişimi desteklediler.''

Ayn şekilde Türkiye'de kadınların aktif rol aldıkları bir değişimin yaşandığını dile getiren Emine Erdoğan, daha fazla kadının siyasette, bürokraside ve iş dünyasında yer almakta olduğunu kaydetti.

''Eğitimde adeta bir sessiz bir devrim yaşandığını'' ifade eden Emine Erdoğan, kızların okullaşma oranının hızla arttığını, kampanyalarla kadınların okuma-yazma öğrendiğini, sosyal hayata daha fazla katıldığını belirtti.

Anayasa ve yasalarda yapılan değişikliklerin kadınların haklarını elde etmeleri yolunda ''adeta çığır açtığını'' söyleyen Erdoğan, en son meclis gündeminde yer alan kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısına dikkati çekti.

''Türkiye kadın konusunda da rol model olma yolunda''

Türkiye'nin kadın konusunda rol model olma yolunda ilerlediğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu ve benzeri adımlar, kadınlarımızın eğitim seviyelerine yaşam kalitelerine, refah düzeylerini daha üst seviyelere çekecek, kadınların mücadelesini de farklı bir boyuta taşıyacaktır. İnanıyorum ki Türkiye'de içinden geçtiğimiz süreç, kadınların hak mücadelesinin gelecekte çok daha güçlü ve nitelikli olmasını da sağlayacaktır. Türkiye sadece demokrasi, sadece insan hak ve özgürlükleriyle değil artık kadınların artan refah ve eğitim düzeyi ile de rol model ülke olma yolunda kararlılıkla ilerliyor.

İnanın, kadınlar değiştiğinde toplumlar değişecektir. Toplumlar değiştiğinde ülkeler değişecek, dünya değişecektir. Kadın nezaketi, zarafeti, en önemlisi de kadın şefkati süreçlere nüfuz ettikçe yaşanan acılar azalacak, akan kanlar, akan gözyaşları dinecektir.''

Kadınların sorunlarını erkeklerin değil, bizzat kadınların kendilerinin çözeceğini belirten Emine Erdoğan, sorunları çözmek, hak mücadelesini ilerletmek için daha fazla dayanışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

''Emine Erdoğan'dan ülkenin tüm kadınlarına dayanışma çağrısı''

Ülkenin tüm kadınlarını daha fazla dayanışma ve paylaşmaya davet eden Emine Erdoğan, ''Sevinçleri olduğu kadar hüzünleri, kederleri de paylaşalım ve paylaştıkça azaltalım'' diye konuştu.

Emine Erdoğan, konuşmasının ardından kutlamaya katılan kadınlarla bir süre sohbet ederek, sorunlarını dinledi. Emine Erdoğan, kendisinden konut talebinde bulunan bedensel engelli Fatma Suzan Özdemir ile yakından ilgilendi.

Törenin ardından Emine Erdoğan, Melih ve Nevin Gökçek tarafından aracına uğurladı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler