YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere'de flaş gelişme
34 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Uludere faciasının perde arkasını ortaya çıkaracak ekip bölgeye gitti.
Uludere'de flaş gelişme
05 Şubat 2012 / 11:59 Güncelleme: 05 Şubat 2012 / 15:08

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, ''Bu olay her ne kadar gece karanlığında olsa da bütün amacımız olayın aydınlanması ve ne ise ortaya çıkmasıdır'' dedi.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyüne gelen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile Alt Komisyon Başkanı AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ve alt komisyon üyeleri, olayda yaşamını yitiren Nadir Alma'nın babası Sadık Alma'nın evinde, diğer yaşamını yitirenlerin aileleriyle bir araya geldi.
 
 -''Amacımız adalete yardımcı olmak''-
 
 Üstün, ailelerle gerçekleştirecekleri görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyonda meclisteki tüm partilerin üyelerinin bulunduğunu belirtti. Üstün, komisyonun, tüm partilerin verdiği önerge ve önerilerle kurulduğunu kaydetti.
 Öncelikli amaçlarının olayda yaşamını yitiren ailelerin acısını paylaşmak ve taziye dilemek olduğunu ifade eden Üstün, şöyle konuştu:
 ''Yürekleri parçalayan bu acınızı paylaşmak, sizin yanınızda bulunmak, başsağlığı dilemek için geldik. Sizin evlatlarınız parçalandı, bizim de ciğerimiz ve yüreğimiz parçalandı. Bugün buraya TBMM İnsan Hakları Komisyonu olarak geldik. Komisyon olarak amacımız adalete yardımcı olmak. Artık Türkiye, gün ışığında yönetiliyor. Bu olay her ne kadar gece karanlığında olsa da bütün amacımız olayın aydınlanması ve ne ise ortaya çıkmasıdır.''
 
 -''Herkesi dinleyeceğiz''-
 
 Üstün, şu anda soruşturmanın 4 koldan sürdüğünü, böyle bir olayı meclisin de inceleme kararı aldığını ifade ederek şunları kaydetti:
 ''Genel Kurmay Başkanlığı'nın adli ve idari soruşturması sürüyor. İçişleri Bakanlığımızın soruşturması yürüyor. Uludere Savcılığının ve Diyarbakır Özel Yetkili Başsavcılığının soruşturması sürüyor. Ancak bütün bu soruşturmaların yanında meclisimiz bu olaya sessiz kalamazdı. Böyle bir olayı meclisimiz de inceleme kararı almıştır. Bu arkadaşlarımızın hepsi sizlerin temsilcilerinizdir. Biz de adalete yardımcı olmak için bu komisyonu kurduk. Sizleri burada dinlemeye geldik. Burada olur da 'beni dinlemediniz', 'vakit kalmadı' derseniz, Uludere'de, daha olmadı Şırnak'ta, daha olmadı mecliste sizi misafir ederek dinlemeye hazırız. Kesinlikle telaş etmeyin herkesi dinleyeceğiz. Ve 'benim bu konuda söyleyecek sözüm var' diyen herkesi dinlemeye geldik. Biz sizleri dinlemeye geldik. Heyetim adına sizlere başsağlığı diliyorum. İnşallah bu Gülyazı tekrar ismindeki gibi 'gül yazı' olur. Ancak bu olayla birlikte sanki 'karayazı' olmuş gibi bir durum var. Bu kara yazıyı hep birlikte değiştirmek için buradayız. Tekrar başsağlığı diliyorum. Ölenlere rahmet diliyorum. Kalanlara da Cenabı Allah'tan sabır diliyorum.''
 Açıklamanın ardından komisyon üyeleri, olayda yaşamını yitirenlerin aileleriyle görüşmeye başladı.
 Görüşme basına kapalı gerçekleşiyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler