YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere'de devlet tuzağa düşürüldü
Uludere'de devlet tuzağa düşürüldü
08 Şubat 2012 08:17
Uludere Komisyonu üyesine göre, devlet tuzağa düşürüldü...
Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin hayatını kaybettiği olayı aydınlatmak için kurulan TBMM İnsan Hakları Alt Komisyonu, bölgede yaptığı incelemelerin ardından Ankara'ya döndü.

Komisyonun CHP'li üyesi Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, olayı yorumlarken, "Bence burada devlet tuzağa düşürülmüştür." dedi. Alt komisyon üyeleri, yeni süreçte Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı yetkilileri ve Genelkurmay Başkanlığı'ndaki üst rütbeli isimlerle görüşecek. Komisyon üyeleri, olayla ilgili Heron görüntülerini de izleyecek.

Uludere Alt Komisyonu, bölgedeki incelemelerinde olay gecesi yaşanan bombardımandan Şırnak Valisi ve tümen komutanının haberdar edilmediği bilgisine ulaştı. Komisyonun CHP'li üyesi Malik Ecder Özdemir, "Ne valiliğin ne tümen komutanlığının bu operasyonla uzaktan yakından ilişkisi yok, hedef belirleme yetkileri yok. Tümen komutanı bombalamadan haberleri olmadığını söyledi. Tümen komutanı olaydan bir iki saat önce komuta merkezinden o bölgenin hava trafiğine ilişkin emir geldiğini ama bunun bombalama olacağı anlamına gelmediğini ifade etti." diye konuştu. Özdemir, Gülyazı Jandarma Komutanı'nın ise aileler çocuklarının bombalandığını söyleyince "Yanlışınız var. Devlet kaçakçıyı bombalamaz." diye aileleri sakinleştirmeye çalıştığını anlattığını kaydetti. Görüşmelerden edindiği izlenimin devletin tuzağa düşürüldüğü ve bu doğrultuda istihbarat zafiyeti yaşandığı yönünde olduğunu kaydeden Özdemir, "MHP'li komisyon üyesi Atilla Kaya'nın, 'Hakan Fidan'ı zor duruma düşürmek için bu yapıldı' tespitine katılmıyorum. Bu iş Hakan Fidan, MİT olayı değil. Bence burada MİT değil, devlet tuzağa düşürülmüştür." ifadelerini kullandı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler