YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uludere heyeti bugün Meclis'teydi
Uludere heyeti bugün Meclis'teydi
10 Nisan 2012 20:16
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üstün, Uludere'de hayatını kaybedenlerin akrabalarını TBMM Ziyaretçi Kapısı'nda karşıladı

Irak sınırında yapılan hava harekatında hayatını kaybeden 34 kişinin akrabaları Meclis'e geldi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, gelenleri TBMM Ziyaretçi Kapısı'nda karşıladı.

42 kişiden oluşan heyet, otobüsle Uludere'den Meclis'e geldi. Ellerinde ve yakalarında ölenlerin fotoğraflarını taşıyan Uludere'liler, ziyaretçi kapısından Meclis'e giriş yaptı.

Ayhan Sefer Üstün ve komisyon üyesi milletvekilleri ile TBMM İdare Amiri, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, gelenleri ziyaretçi kapısında karşılayarak, tek tek ellerini sıktı.

Üstün, ziyaretle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın meydana gelmesinin hemen ardından inceleme kararı aldıklarını hatırlattı.

Uludere'ye gittiklerini ve orada şu anda kendilerini ziyaret edenlerle görüştüklerini belirten Üstün, şöyle konuştu:

''Onlar bizi büyük bir kadirşinaslık ve misafirperverlik ile karşıladılar. Evlerini açtılar, bizlere ikramda bulundular. Milletin Meclis'ine geldiler, şu anda görev bizde. Arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi ağırlayacağız, aynı zamanda da istişarelerde bulunacağız.

Burası milletin Meclis'idir, burada her türlü mesele konuşulur. Her insan buraya gelir, derdini anlatır. Bizi ziyaret etmelerinden dolayı çok memnun olduk. Çalışmamızda son geldiğimiz süreci konuşacağız, anlatacağız.''

Üstün, ''Sizden bazı talepleri olacak '' mı sorusu üzerine, ''Bu talepleri komisyonda görüşeceğiz. Biz elimizdeki bilgileri aktaracağız, onlar sormak istediklerini soracaklar ve bu şekilde açık bir toplum olmanın gereği olarak birlikte istişare edeceğiz'' dedi.

Sırrı Sakık da, gelen bu mağdur insanların, 100 günü aşkın bir süredir hak, hukuk ve adalet mücadelesi için seslerini yükselttiklerini belirterek, ''Bugün Ankara'dalar. Diliyorum ve umuyorum ki bugün Ankara seslerini duyar, yaralarına bir an önce merhem olur. Bu sorunun çözümü için... Bu sorunda kim katilse, bu halka acılar çektirdiyse ve bunu kimler saklıyorsa, tarih önünde de hukuk önünde de insanlık önünde de suçludur ve bunun hesabını vermelidir. Diliyorum bu mağdurların sesini Parlamento duyar'' dedi.

Olayda hayatını kaybeden Mehmet Ali Tosun'un babası Zeki Tosun ise bugüne kadar olayla ilgili kendilerini aydınlatıcı herhangi bir yorum yapılmadığını savundu.

Uludere alt komisyonuna inançlarının olduğunu ifade eden Tosun, ''Gayretleri ve çalışmaları oluyor ama bizi ikna edecek kadar adalet istiyoruz, faillerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Heron görüntülerini kim seyretti, koordinatı kim verdi, vur emrini kim verdi  İstihbaratı kim yapmışsa bunun ortaya çıkması lazım. Millet Meclisi'nden, alt komisyondan ve bütün milletvekillerinden bunu istiyoruz'' diye konuştu.

Ziyaretçi kapısındaki polisler, gelenleri, karanfil vererek Meclis'e girişlerini sağladı. Olayda hayatını kaybeden oğlu Hamza Encü'nün (22), askeri üniforma ile çekilmiş fotoğrafını taşıyan anne Kadriye Encü, Tunceli'de komando olarak askerliğini yapan oğlunun, ölmeden 3 ay önce askerden geldiğini söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler