YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ülke, başbakanını asmamış olsaydı'
'Ülke, başbakanını asmamış olsaydı'
07 Haziran 2012 20:16
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Demirel'i dinledi. Komisyon başkanı Nimet Baş, görüşmenin içeriğine ilişkin açıklama yaptı.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, ''Her hal ve şartta darbeler kötüdür ve ülkemiz bir daha asla böyle dönemler yaşamasın. Çünkü 60 ihtilali olmasaydı, Türkiye bugün farklı bir yerde olurdu. Eğer ülke başbakanını asmış olmasaydı'' dediğini belirtti.

Baş, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yapılan ve yaklaşık 4 saat süren görüşmelerinin ardından çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

''Sizlerin de bildiğiniz gibi Sayın Demirel, 1960 ihtilalinde daha sonra 12 Mayıs 1971 muhtırasının Başbakanı, 1980 ihtilalinde Başbakan, aynı zamanda 28 şubat sürecinde de kendisi cumhurbaşkanı olarak görev yapmaktaydı'' diyen Baş, şunları söyledi:

''Hepimizin bildiği gibi bu dönemler ülkemizin en kritik dönemleridir ve her 10 yılda bir ortalama, darbe ve muhtıra dönemlerine denk gelen zaman dilimlerinde Sayın Cumhurbaşkanı önemli siyasi görevlerde bulundu.

Bizim komisyonumuzda öncelikle üç alt komisyondan oluşuyordu ve bu komisyon çalışmalarının paralelinde başladık kendisine sorularımızı yöneltmeye. 1960 ihtilali ve 1971 muhtırası ile birlikte önce alt komisyonumuz 60 ihtilalinden başlayarak sorularını yönelttiler. Devamında 1980 darbesi ve alt komisyonu üyeleri kendilerine soruları yönelttiler.

En son 28 Şubat üzerinde bir değerlendirmeye başladık ama takdir edersiniz ki bu zaman çok kısıtlı bir zaman oldu. Sanıyorum bizim açımızdan tamamlanamadı. Cumhurbaşkanı da tamamlanamadığı konusunda hemfikir. 'Tekrar bir dört saat siz yorulmazsanız ben sizi bekliyorum' dedi. Benim için bunlar zevktir dedi.''


-''Ülke, başbakanını asmamış olsaydı''-


Demirel'in, TBMM çatısı altında böyle bir komisyon kurulmuş olmasını ve böyle bir iradenin ortaya çıkmış olmasını çok önemsediğini belirten Baş, Demirel'in ayrıca, ''hangi gerekçeyle olursa olsun ne sebeple olursa olsun demokrasinin askıya alınmasının savunabilecek hiçbir yanı olmadığını'' söylediğini bildirdi.

Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Demirel, aynı zamanda demokrasiye, her zaman sahip çıkma iradesini çok güçlü olamayabileceğinden söz etti. 'Belli dönemler vardır ki yani insanlar korkabilir, bu korkunun da anlaşılması gerekir' dedi. Dolayısıyla dönemlere göre bir değerlendirme yapmak gerektiğini ama bugünkü koşulların olmadığını dolayısıyla demokrasiye sahip çıkmak konusunda bugünkü kadar güçlü olmadıklarını, siyasilerin güçlü olmadığını söyledi.

Ama son söz olarak şunu söyleyebilirim, 'her hal ve şartta darbeler kötüdür ve ülkemiz bir daha asla böyle dönemler yaşamasın. Çünkü 60 ihtilali olmasaydı, Türkiye bugün farklı bir yerde olurdu. Eğer ülke başbakanını asmış olmasaydı' dedi''.

Baş, görüşmenin tutanaklarının daha sonra basın mensupları ile paylaşılabileceğini ifade etti.

Nimet Baş, gazetecilerin soruları üzerine, ikinci bir ziyaretin olabileceğini ancak çalışmaların ilerlemesinin ardından, detaylı sorular için tekrar görüşülebileceğini kaydetti.

Baş, bir gazetecinin ''Demirel'in, 12 Eylül darbesi davasına Demirel'in müdahil olmama yönünde bir iradesi vardı'' cümlesini ise ''Onlar, basın mensuplarının soracağı sorular arkadaşlar, Biz 12 Eylül ihtilaline ilişkin çok daha farklı şeyler sorduk'' diye tamamladı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler