YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ulan hepiniz oradaydınız be"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Kaya'ya saldıranlarla ilgili sert eleştirilerde bulundu.
"Ulan hepiniz oradaydınız be"
19 Kasım 2013 / 18:00 Güncelleme: 19 Kasım 2013 / 18:08

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ahmet Kaya’ya ödül töreninde biliyorsunuz o gün orada saldırdılar. Kimler saldırdı? Hani Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimlerse onlar orada Ahmet Kaya’ya saldırdı. Aynı… Şimdi o gün Ahmet Kaya’ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki ‘ben o esnada tuvaletteydim’, birisi diyor ki ‘ben o an dışarıdaydım.’ Ulan hepiniz oradaydınız be. Hepiniz oradaydınız…" dedi.

Diyarbakır’da AK Parti mitingine katılan Kürt sanatçı Şivan Perver’e de değinen Erdoğan, "Şivan Perver, Diyarbakır’da Valilikte odaya girdiği zaman oda da bulunanların hepsi heyecanlandı. İçeriye giren Şivan Perver olarak değil, bir Kürt olarak değil, herkes bir insan olarak, bir sanatçı olarak, vatanından 38 yıldır uzakta olan ve o gün vatanına dönmüş biri olarak bakıyordu. Ve şuanda vatandaşlığı alınmış adeta bir misafir olarak bakıyordu. Böyle bir şey olabilir mi? Acaba bunu kimler yaptı. Bunun bedelini ödemesi gerekenler var herhalde. Aynı şeyi Ahmet Kaya’ya yaptılar. Ahmet Kaya’ya ödül töreninde biliyorsunuz o gün orada saldırdılar. Kimler saldırdı? Hani Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimlerse onlar orada Ahmet Kaya’ya saldırdı. Aynı… Şimdi o gün Ahmet Kaya’ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki ‘ben o esnada tuvaletteydim’, birisi diyor ki ‘ben o an dışarıdaydım.’ Ulan hepiniz oradaydınız be. Hepiniz oradaydınız…

Hepinizin artık kaybedilemeyecek kamera kayıtlarında resimlerinizi biz izliyoruz, görüyoruz. Millete görüyor. Dürüst olun dürüst. ‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor.’ Sizinde artık mumunuz söndü. Hepinizi görüyoruz, ne olduğunuz meydanda. Ama bu milleti aldatamayacaksınız. Bu hissiyatı anlamak, empati kurmak zorundayız. Faili meçhul saldırıda öleninde yavrusu şehit olan annenin de hissiyatını anlamak zorundayız. Diyarbakır işte bunun için önemlidir. Diyarbakır 76 milyonun birbirini anladığını göstermesi bakımından önemlidir. Eğer o gün oraya 60 bini aşkın insan gelmişse bunun için geldi. Diyarbakır artık ortak acıların artık ortak sevinçlere döndüğünü göstermesi bakımından önemlidir. Diyarbakır bir kardeşlik diyarı olduğu için acıyla akan gözyaşlarını mutluluk gözyaşlarına tahvil ettiği için önemlidir. Rabbim hiçbir anneyi inanıyorum ki bu gözyaşlarıyla değil artık sevinç gözyaşlarıyla mutluluğa erdirsin ve Rabbim bu kardeşliği muhafaza etsin." diye ekledi.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler