YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna'yla tarihi anlaşma
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanacak tarihi anlaşmanın detaylarını açıkladı.
Ukrayna'yla tarihi anlaşma
22 Ocak 2011 / 18:37 Güncelleme: 22 Ocak 2011 / 18:45

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gelecek hafta yapılacak Ukrayna ziyaretinde, Ukrayna ile Türkiye'yi karşılıklı olarak tren feriyle birbirine bağlayacak yeni bir anlaşmanın imzalanacağını belirterek, ''Bu anlaşmayla birlikte Illichivsk Limanı'ndan, Samsun'a veya Illichvsk'den, Derince'ye karşılıklı olarak organize seferler başlatılacak'' dedi.

Ulaştırma Bakanlığının Antalya Kundu'da düzenlediği 2011 Birinci Koordinasyon Toplantısı'na katılan Bakan Yıldırım, gazetecilerin çeşitli yatırım planları ve projelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte gelecek hafta yapacakları Ukrayna ziyaretinde, Ukrayna-Türkiye arasında tren seferiyle taşımacılık yapılması yönünde yeni bir anlaşma imzalayacaklarını bildiren Yıldırım, ''Sayın Başbakanımızın Ukrayna'ya resmi ziyareti var. Ziyaret esnasında da, Ukrayna-Türkiye arasında tren feriyle taşımacılık yapılması için bir anlaşma imzalanacak. Bu anlaşmayla birlikte Illichivsk Limanı'ndan Samsun'a veya Illichvsk'den, Derince'ye karşılıklı olarak organize seferler başlatılacak'' dedi.

Antalya'ya yönelik hızlı tren projesine yönelik soru üzerine de Bakan Yıldırım, Antalya'ya yönelik tren projesinin iki tane olduğunu söyledi.

Projelerden birinin İstanbul bağlantılı Ankara-İstanbul hattının Eskişehir üzerinden Afyonkarahisar ve Antalya'ya inişiyle ilgili olduğunu, bunun projelerinin hazırlandığını ve ekip çalışmalarının yapıldığını kaydeden Yıldırım, ''Diğer bir çalışmada da, Antalya'dan Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri istikametine güzergah var. Onun da bu sene proje olarak yatırıma koyduk. Bu çerçevede proje yaptırılması için ihale yapılacak'' dedi.

Antalya kamuoyunda hızlı tren projesinin 2016 Expo Fuarı'nda yetiştirilmesi yolundaki beklentilerin de hatırlatılması üzerine Bakan Binalı Yıldırım, hızlı tren hedefiyle ilgili önce projelerin yapılacağını, sonra yapılabilirlik ve fizibilitenin ortaya çıkmasıyla karar verileceğini bildirdi.

Yıldırım, şöyle konuştu:

''Projeniz yoksa elinizde, o zaman hiçbir anlam ifade etmez. Biz karar verme süreçlerine yardımcı olmak için projelerini şimdiden hazırlıyoruz. Ondan sonra bütçe imkanlarımıza, yapılabilirliğine, fizibilitesine bakarak yatırım konusuna karar vereceğiz. Ama 2023 hedeflerimiz içerisinde yer alıyor.

Yıldırım, açıklamasında, Afyonkarahisar-Antalya otoyoluna artı olarak, Antalya'dan da Alanya'ya ayrı bir güzergaha otoyol yapımı için proje ihalesine de çıkılacağını bildirdi.


-ANTALYA'YA BALIKÇI BARINAĞI-


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ayrıca Antalya'ya bu sene balıkçı barınağı yapımına da karar verdiklerini  açıkladı.

Bu sene yapımına başlanacak barınağı yatırım programına koyduklarını dile getiren diğer yatırımlara ilişkin de şu bilgileri verdi:

'Bu sene sonunda, bitemezse de önümüzdeki sene bitmiş olacak. Manavgat'ta yine tekne imalatı, organize yat, ticari tekne imalatı için yer tahsisi yaptık. Bunun da hemen hemen işlemleri bitti. Yakında Kaş ve Alanya yat limanlarını da hizmete açacağız. Yapımları bitti. Yine Antalya'yı İzmir'e bağlayacak önemli bir koridoru da Antalya-Korkuteli, Burdur-Denizli-Aydın güzergahını da bölünmüş yol olarak tamamen bitirdik. Bu sene orada sıcak karışım asfalt çalışmaları da gerçekleştireceğiz.''

Bakan Yıldırım, Gazipaşa Havaalanı'na ilişkin soruya ise Gazipaşa Havaalanı ile ilgili yapılması gereken bütün düzenlemeleri yaptıklarını ifade ederek, ''En son havaalanı sınırları içerisinde pistin bir miktar daha uzatılması için de gerekli onayları DHMİ vermiştir. Bundan başka fiziki olarak, teknik olarak ve seyir emniyeti bakımından yapılabilecek başkaca bir işlem söz konusu değildir'' dedi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler