YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uğur Mumcu ölümünün 21. yılında anıldı
Uğur Mumcu ölümünün 21. yılında anıldı
24 Ocak 2014 17:21
Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 21. yılında suikaste uğradığı evi, mezarı başında ve Batıkentteki anıtı önünde anıldı.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 21'nci yılında, suikaste uğradığı ve adı verilen sokaktaki evininin önünde törenle anıldı.

Anma törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Deniz Baykal'ın da aralarında bulunduğu CHP milletvekilleriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Kılıçdaroğlu, Mumcu'nun evinde eşi Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre görüştükten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Mumcu'nun öldürülüşünden bugüne 21 yıl geçtiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "21 yıl önce katledildi, asıl failleri hala bulunamadı. Bugünleri 21 yıl önce okuyan ve bize anlatan Uğur Mumcu'ydu. O'nu her zaman saygıyla anıyoruz" dedi.

Uğur Mumcu mezarı başında ve Batıkentteki anıtı önünde de anıldı.

Batıkent Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlenen etkinlikte, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Batıkent Birlikteliği ve Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı, anıt önüne çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Fethi Yaşar, yaptığı konuşmada, Uğur Mumcu'nun güçlü kişiliğiyle bir inanç ve erdem anıtı olarak kalemiyle aydınlattığını söyledi.

Mumcu'nun, ölümünün üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen bugün bile ışık tutmaya devam ettiğini belirten Yaşar, onu bir kez daha özlemle andıklarını vurguladı.

Yaşar, "Ahmet Taner Kışlalı'yı, Muammer Aksoy'u, Çetin Emeç'i, Bahriye Üçok'u, Necip Hablemitoğlu'nu öldürenler, aydınlığa, çağdaşlığa, Atatürk devrimlerine, tam bağımsızlığa karşı çıkanlardır. Onların içimizde bıraktığı boşluk ve özlem hiç dinmeyecek" dedi.

Batıkent Birlikteliği adına konuşan Muradiye Bal da haksızlığın karşısında dimdik duran, gerçekleri korkmadan yazabilen Uğur Mumcu'nun karanlık güçler tarafından 21 yıl önce katledildiğini söyledi. Bal, Mumcu'nun haince katledilmesine karşı öfkelerinin ise dinmediğini dile getirdi.

Uğur Mumcu'nun Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabri de ziyaret edildi.

Uğur Mumcu'nun kabrini, eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile kızı Özge Mumcu ve oğlu Özgür Mumcu da ziyaret ederek sevenleriyle çiçek bırakıp, mum yaktı.

 

AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler