YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uğur Mumcu ölümünün 20. yılında unutulmadı
Uğur Mumcu'nun ölümünün 20. yılı nedeniyle, adı verilen sokaktaki evininin önünde tören düzenlendi.
Uğur Mumcu ölümünün 20. yılında unutulmadı
24 Ocak 2013 / 15:08 Güncelleme: 24 Ocak 2013 / 15:16

 

Törene, Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP'nin bazı genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı. 
 
Kılıçdaroğlu, Mumcu'nun evine gelerek eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre görüştü. 
 
Çıkışta, Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü yerde düzenlenen anma programına katılan Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu. 
Mumcu'nun öldürülüşünün 20. yılı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, devletin ''cinayetin aydınlatılacağı sözünü verdiğini'' söyledi. 
 
Olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, tetikçilerin bir kısmının ortaya çıktığını ama asıl faillerin belli olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
 
''Eğer bu ülkede demokrasi olacaksa hukukun üstünlüğüne inanacaksak, bu ülkede özgür bireyin hakları varsa Uğur Mumcu'yu katledenlerin mutlaka açığa çıkarılması lazım. Uğur Mumcu, araştırmacı gazeteciliğe örnek gösterilen yürekli bir insandı. Ülkesini, insanını severdi. Haksızlıklara karşı mücadele ederdi, yolsuzluklara karşı mücadele ederdi. Bir mücadele adamıydı. Direnişin adıydı, direnişin simgesiydi. 20 yıl geçmesine karşın, bugün insanlarımız burada onu anıyorlar. Devletin hala bir yükümlülüğü var, bir borcu var, Uğur Mumcu'nun katillerini mutlaka bulmak ve ortaya çıkarmak zorundadır. Eğer Mumcu'nun katilleri ortaya çıkarılamazsa halkın vicdanında bu dava devam edecektir.''
 
''Demokrasi Müzesi'ne ihtiyacımız var''
 
Bir gazetecinin, Mumcu'nun aracının enkazının ailesine verilmesi kararını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Enkazın aileye iadesi elbette güzel bir şey. Sonuçta bunun bir yerde sergilenmesi lazım. Basın kuruluşlarının bu konuyla ilgilenmesi lazım'' dedi. 
 
Türkiye'nin bir demokrasi müzesi kurmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Mumcu'nun otomobilinin de bu müzede sergilenmesinin yerinde olacağını kaydetti. 
 
Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bu konuda büyük görev düştüğünü savunarak, ''Buradan CHP'nin Genel Başkanı olarak bir çağrıda bulunuyorum; bizim bir demokrasi müzesine ihtiyacımız var. Gereksiz yere asılan siyasetçilerimiz var, onları zaman zaman anıyoruz. Onların isimlerini havaalanlarına, üniversitelere veriyoruz ama bir demokrasi müzesi kurarak, çocuklarımıza, gelecek kuşaklara demokrasiyi nasıl koruduğumuz, nasıl mücadele ettiğimizi, nasıl bedeller ödediğimizi göstermeliyiz, Uğur Mumcu bir demokrasi şehididir, onun arabasına bomba kondu ve Mumcu susturuldu, ama bugün yüzlerce, binlerce Uğur Mumcu var, onun davasını sürdürüyorlar. Onun mücadelesini sürdürüyorlar, aynı kararlılıkla aynı yüreklilikle sürdürüyorlar. Bize düşen görev; onun mücadelesine katkı vermektir. Biz CHP olarak bu konuda elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.''
 
Kılıçdaroğlu, gazetecilerin partisinin Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifasına ilişkin sorularını ise yanıtsız bıraktı. 
 
Mumcu'nun evinin karşısında bulunan Uğur Mumcu Parkı'ndaki anıta çelenk koyan Kılıçdaroğlu, Mumcu'nun öldürüldüğü yere karanfil bıraktı, mum yaktı.
 
''Türkiye hukuk skandalları içinde çalkalanıyor''
 
Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de gazetecilerin, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in TBMM Genel Kurulu'ndaki sözlerini hatırlatması üzerine bugün Mumcu'yu andıklarını ve yalnızca bu konuyla ilgili konuşmak istediklerini söyledi. 
 
CHP'nin faili meçhullerin aydınlatılması için gerekli girişimlerde bulunduğunu ifade eden Tekin, ancak gerekli düzenlemelerin yapılmadığını ileri sürdü.
 
Türkiye'nin hukuk skandalları içinde çalkalandığını iddia eden Tekin, ''Türkiye, demokrasiye özgürlüğe kavuşmak istiyorsa, faili meçhul cinayetlerin dosyasını açarsa Sayın Mumcu da mezarında rahat eder. Aksi takdirde daha çok bunları tartışırız'' dedi. 
 
 
AA
Etiketler:
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler