YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uğur Işılak isyan etti
Ünlü sanatçı Uğur Işılak katıldığı bir tv programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Işılak; Başbakan'a yakın olanların düşman ilan edildiğini söyledi.
Uğur Işılak isyan etti
02 Ağustos 2014 / 17:43 Güncelleme: 02 Ağustos 2014 / 18:07

Sevilen sanatçı Uğur Işılak 24’te hayata ve siyasete dair değerlendirmelerde bulundu.

Vefatından bir gün önce ziyaret ettim

Murat Göğebakan’ı çok uzun zamandır tanıyorum, Çok iyi bir arkadaşımızdı, sevgi dolu bir arkadaşımızdı. Bir diğer adı da “Sevgi adamı” sevgi adamı diye bilir onu sevenleri. Vefatından bir gün evvel hastanede kendisini ziyaret ettim. Yoğun bakımdaydı, durumu çok kritikti, uyutuluyordu. Doktorların söylediğine göre iç organlar iflas etmişti artık, dolayısıyla acı çekmemesi için uyutuyorlardı. Orada dualarımızı yaptık, ertesi günde ölüm haberini aldım. Hakkın rahmetine kavuştu diye umut ediyoruz.

Asıl hayat burası değil zaten! Üstadın bir ifadesi var “Dünya hayatını çok ciddiye almayın içinden sağ çıkan görmedim.” Hepimizin akıbeti, insan bir taraftan alıyor ama diriye de ağlaması lazım. Kendisine ağlaması lazım! Bu kadar kesin olan ölüm ve kesin olmasına rağmen biz maalesef tedbirsiz hareket ediyoruz. Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi bir hayat sürüyoruz, her şeyimizi ona göre planlıyoruz

Eskiler “Turi emel kalbi öldürür” derler. Uzun emel kalbin düşmanı, kalp ölümünün sebebi ve biz hep turi emellerle yaşıyoruz. Oysaki insan ömrü çok kısa ben kırk küsur yaşındayım bir göz açıp kapama süresince geldi geçti. Geriye hoş bir seda bırakmışsanız, ne ala! Bunlar kalıyor geriye zaten.

Bir hadis duyum bir dua niteliğinde “Yarabbi ömrümüm en hayırlı kısmını, ömrümün sonu kıl”, okuyunca dehşete kapıldım. Bizde öyle dua edelim. Bu hayatta 50 yıl daha 100 yıl daha yaşamak beni cezbetmiyor. Ömrümüzün hayırlı bir kısmına hayırlısıyla çekip gidelim.

Başbakan'ın O'na özel ilgili olmasından dolayı...

Işılak, Murat Göğebakan'ın cenazesinin kalabalık olmamasını değerlendirdi:

Son dönemlerde Başbakanın ziyaret etmesi, Başbakanın ona özel ilgisinin olmasından, bu çok acı bir durum. Türkiye’de çok ciddi bir kutuplaşma var. “Ülkeyi Başbakan gerdi diyenler var.” Objektif bakıyorum, fanatik de değilim, fanatizmi seven bir adam değilim, kendi aklımla hareket ederim. Objektif bakarak şunu söylemek istiyorum. Allah aşkına ülkeyi başbakan mı gerdi? Başbakana katılmıyor olabilirsiniz katılmıyor olmak onu rakip görmektir, katılmamak onu muhalif görmektir, bunlar olabilir. Ona katılmamak onu düşman görmeyi gerektirmez.

Başbakan'a yakın olan insanlar düşman ilan ediliyor

Başbakan'a katılmayanlar başbakanı düşman gibi gördüler ve gördükten sonra da ortamı gerdiler, ülkeyi gerdiler, hem başbakanı rakip gibi görmek yerine düşman gibi gör hem de ülkeyi geriyor de. Senin bu tutumun düşmanca tavrın ülkeyi geriyor. Bu cenazede de görüldü. Başbakan'a yakın olan insanlar hemen düşman ilan ediliyor, karşı taraf ilan ediliyor bunlar hoş şeyler değil.

Gazze'de nüfusu azaltmaya yönelik soykırım yapılıyor

Işılak İsrail’in Gazze saldırılarını değerlendirdi. Gazze bizim kanayan yaramız, Filistin kanayan yaramız toprağı 60 yıldır elinden alınmış, eşlinden alınmakla kalınmamız aynı zamanda bir soykırıma maruz kalıyor. Bir katliam var Filistin topraklarında nüfusu azaltmaya yönelik ve onları yok saymaya yönelik bir siyaset yapılıyor.

Ateşkes ilan edilmesi beni tatmin etmiyor

Oralar İsrail’in değil, Oralar Filistin’in! İsrail hak etmediği halde bu topraklar benim diyor, İşgal ediyor. Benim için acıyor. Şu anda ateşkes ilan edilmesi lazım! Bunlar beni tatmin ediyor mu? Hayır, o topraklar Filistin halkına iade edilmediği müddetçe ben Filistin adına Gazze adına mutlu olamayacağım. Hiç bir Müslüman mutlu olamayacaktır.

Gazze ırk değil insalık meselesi

Müslümanların ilk kıblesidir Mecsid-i Aksa, bizim için çok kıymetlidir. Irklar ötesi bir şeydir.

Birileri Gazze ne olacak? Dediğiniz zaman Türkmenler ne olacak? Diyorsa bir adam milli bir refleks geliştiriyorsa, resmi görme kudretinden vizyonundan mahrumdur bu adam. Gazze bir ırk meselesi değil insanlık meselesi, Mecsid-i Aksa Türk’ün Arap’ın meselesi değil! Tüm insanlığın ilk kıblesi olan yer, bizim için çok kıymetli olan bir yer bunları ır indirgemenin hiç hoş olmadığını düşünüyorum. Gazze’deki insanlar ne olacak dediğimde Musul’da Kerkük’teki Türkmenler ne olacak dediklerinde Ben şaşırıyorum bu nasıl büyük bir garabet! Onlarda bizim insanlarımız, onlar da mazlum orada da insanlık suçu işleniyor.

 

YİRMİDÖRTHABER

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler