YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ufuk Büyükçelebi serbest bırakıldı
Ufuk Büyükçelebi serbest bırakıldı
Ufuk Büyükçelebi serbest bırakıldı
04 Temmuz 2008 / 09:22 Güncelleme: 04 Temmuz 2008 / 00:00

Ergenekon zanlısı altı kişiden arasında Tercüman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Büyükçelebi'nin de bulunduğu 5 kişi bırakıldı, 1 kişi tutuklandı


Son büyük Ergenekon operasyonunda sorgulama ve adliye aşamasına dün geçildi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Sorumlu Mustafa Balbay'dan sonda emekli orgeneral ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Şener Eruygur, Halka ve Olaylara Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi, Ulusalcı Sanayici İşadamları Derneği Başkanı (USİAD) Birol Başaran poliste konuşmadı. Zanlılardan bazıları akşam saatlerinden itirabaren savcının karşısına çıkarıldı.


1 Temmuz'da sabah 07.00 sıralarında Ankara, İstanbul, Erzurum, Trabzon ve Antalya'da yapılan operasyonlarda Tolon, Eruygur, Balbay, Büyükçelebi, Başaran, ATO Başkanı Sinan Aygün, emekli tuğamiral İlker Güven'in de de aralarında olduğu 21 kişi gözaltına alınmıştı. Üç kişi de aranıyordu. Gözaltına alınanlardan birinin emekli tümgeneral Levent Ersöz olduğu söylenmişti ancak Ersöz dün bir gazeteye verdiği demeçte Rusya'da olduğunu söyledi.Gece sağlık kontrolüGözaltındaki zanlıların sorgusuna dün başlandı. Polisin ele geçirilen bilgisiyar kayıtları ve evrakı incelediği için sorguya geç başladığı belirtilirken, zanlılar dün sabah 02.00 sıralarında sağlık kontrolünden geçirildi. Gözaltındaki Balbay, Büyükçelebi, Eruygur ve Başaran'ın poliste ifade vermediği öğrenildi. Polisçe sorguları yapılan zanlıların ifadeleriyse gizlilik kararı nedeniyle avukatlara verilmedi.


Altı zanlı adliyede


Gözaltında sorguları ilk tamamlananlar İşçi Partisi (İP) Öncü Gençlik Genel Başkan Yardımcısı Tunç Akkoç ile hakkında arama kararı bulunup, sonradan gözaltına alındığı öğrenilen Barbaros Hayrettin Altıntaş oldu. Ardından da Büyükçelebi'nin de aralarında olduğu dört kişi daha adliyeye sevk edilerek, savcıya ifade verdi. Savcı, Akkoç ve Altıntaş'ı tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti. İstanbul nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Altıntaş’ın tutuklanmasına karar verirken,  diğer 5 zanlı serbest bırakıldı. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler