YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üçüncü havalimanının adı ne olacak?
Haziran ortasında temeli atılacak üçüncü havalimanı konusunda en çok merak edilen ismin ne olacağı... Seçenekler arasında en güçlüsü 'Mevlana Havalimanı...'
Üçüncü havalimanının adı ne olacak?
30 Mayıs 2014 / 08:28 Güncelleme: 30 Mayıs 2014 / 08:35

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanında 'mutlu başlangıç' yaklaştı.

Temel atma töreni için kesin tarih Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programına göre şekillenecek. Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak yeni havalimanının ismi konusunda henüz bir netlik yok. 

'Kim olursan ol gel' diyecek

Havalimanına verilecek ismin Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı temel atma töreninde açıklanması bekleniyor. İsim konusunda elemeler sürerken, kulislerde en güçlü adayın 'İstanbul Mevlana Havalimanı' olduğu konuşuluyor.

Mevlana isminin seçilmesinin temelinde hem Türkiye hem de dünyadaki Mevlana ve onun büyük eseri Mesnevi’nin oluşturduğu algı var. Unesco’nun 2007’yi ‘Mevlana Yılı’ ilan etmesinin ardından artan ilgi, Mesnevi’yi ABD’de en çok okunan kitaplar arasına yerleştirmişti. Yüzyıllar önce ‘Kim olursan ol yine gel’ diyen Mevlana’nın birleştirici kimliğinin havalimanı için en güçlü küresel mesaj olduğu belirtiliyor.

Bu söz havalimanıyla bütünleşebilir

“Her gün bir yerden göçmek ne iyi, Her gün bir yere konmak ne güzel” sözünün de havalimanıyla bütünleşeceği belirtilirken, Mevlana isminin seçilmesi durumunda  bu cümlenin de havalimanının en belirgin sloganı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Hedeflenen açılış: 2019

Yeni havalimanına ilişkin dört etaplı projede, birinci etabın 2017'de, tamamınınsa 2019'da faaliyete geçmesi hedeflendi. Projedeki Terminal 1'in toplam büyüklüğü brüt olarak 1 milyon metrekare olarak hesaplanıyor. Bu da 143 futbol sahası demek.

Tüm dünyada böylesi yok

Havalimanı ihalesini 22.1 milyar euro+KDV ile Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG kazanmıştı. Ödenecek KDV'yle birlikte  toplam miktar 26.1 milyar euro. Ortakların projeye toplam 10.2 milyar euroluk da yatırım yapması planlanıyor.

 

AKŞAM

Etiketler: ,
MEVLANA
 // AHMET İBAZEL ALPTEKİN
HZ.ALİ MURTAZA ...
30 Mayıs 2014 Cuma 18:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler