YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ucube" heykele yoğun ilgi
Başbakan Erdoğan'ın Kars ziyareti sırasında yaptığı konuşmada "cube" diye adlandırdığı dönemin belediye başkanı tarafından yaptırılan insanlık anıtı vatandaşların akınına uğruyor.
"Ucube" heykele yoğun ilgi
23 Ocak 2011 / 14:38 Güncelleme: 23 Ocak 2011 / 14:45

Başbakan Erdoğan'ın Kars gezisinde 'ucube' dediği ve yıkılmasını istediği 'insanlık anıtı' vatandaşların uğrak yeri oldu.

Yaklaşık 5 yıl önce eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından heykeltıraş Mehmet Aksoy'a yaptırılan ve yarım kalan insanlık anıtı, Başbakan Erdoğan'ın 'ucube' sözlerinden sonra il içinden ve il dışından birçok kişinin ilgisini çekti.

İnsanlık anıtını görmek için özellikle İstanbul, İzmir, Van ve Ankara'dan çok sayıda vatandaş Kars'a geliyor. Her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği insanlık anıtı, vatandaşlar arasında da yıkılsın yıkılmasın tartışmalarının yaşanmasına neden oluyor. Ucube heykeli görmek için gelen Kemal Kılıç isimli vatandaş, heykelin hiçbir şey ifade etmediğini söyledi. Kılıç, "Bunun yerine daha güzel şeyler yapılabilirdi" dedi.

Mahmut Erçelik ise heykelin yapıldığını, bu saatten sonra yıkılmasının yazık olacağını ve devletin boşa harcayacak parasının olmadığını vurguladı.

Sit Alanı üzerinde yapılan ve Erzurum Anıtlar Yüksek Kurulu ileDiyarbakırAnıtlar Yüksek Kurulu'nun yıkılması yönünde kararları bulunan insanlık anıtı, Temur Paşa Tabyası üzerinde yapılmış ve tabyanın duvarlarının ağırlıktan dolayı çatlamasına neden olmuştu. Temur Paşa Tabyası ve kulesinin de izlerinin bulunduğu bölgede çok sayıda da Ermeni ve Hıristiyan mezarı da bulunuyor.

İnsanlık Anıtı'nın yıkılması için MHP Kars İl Teşkilatı da defalarca şikayetçi olmuştu.
 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler