YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ücretleri biz ödeyeceğiz'
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ''İstanbul'da sel felaketine maruz kalmış işletmelerden ricamız; işçi çıkarmasınlar, onların ücretlerini biz ödeyeceğiz'' dedi.
'Ücretleri biz ödeyeceğiz'
28 Eylül 2009 / 21:47 Güncelleme: 28 Eylül 2009 / 21:55

Dinçer, AK Parti Kırklareli İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, AK Parti olarak her yönden güçlü bir Türkiye oluşturmak için çalıştıklarını söyledi.
 
Siyasi açıdan demokrasinin geliştiği, ekonomik açıdan uluslararası rekabet edebilen dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmuş, kültürel açıdan herkesin kardeşçe yaşadığı, hukuksal açıdan da eşitlikçi bir toplum oluşturmak için çaba harcadıklarını anlatan Dinçer, ''Bizim en büyük şansızlığımız bizden daha iyi fikir sunabilecek bir çevremizin olmamasıdır. Hiçbir katkısı olmayan bir muhalefetle mücadele ediyoruz'' dedi.
 
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ
 
Bakan Dinçer, Kısa Çalışma Ödeneği sayesinde İstanbul'da selden zarar gören işletmelerin işçi çıkarmasına gerek olmadığını dile getirerek şunları söyledi:
 
''Herhangi bir işletme pazarı daraldığı için veya sel nedeniyle üretim yapamaz duruma geldiyse biz diyoruz ki 'lütfen işçi çıkarma, senin işletmende kalsın.' Ne kadar üretim kapasiten düştü yüzde 30 mu veya yüzde 100 mü? Onun ücretini biz ödeyelim. Buna biz Kısa Çalışma Ödeneği diyoruz. Bizden çok sayıda insan ödenek alıyor. İstanbul'da sel felaketine maruz kalmış işletmeler durumlarını bize ispat etmeleri halinde Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanacaklar. İstanbul'da sel felaketine maruz kalmış işletmelerden ricamız; işçi çıkarmasınlar onların ücretlerini biz ödeyeceğiz. Çalıştıramadığınız kadar olan günün ücretini biz ödeyeceğiz. Ayrıca aynı bölgede sel felaketi nedeniyle çalışamayacak durumda olan işverenlerimizin sosyal güvenlik primlerini geçmişteki 1 aylık primiyle selden sonraki 3 aylık primini bir yıl süreyle erteledik.''
 
TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK SORUNU
 
Bakan Dinçer, Türkiye'de çalışabilir durumda olan insanların pek çoğunun bir mesleği olmadığına dikkati çekerek, işsizlik sorunun uzun yıllardır süre geldiğini, ekonomik kriz nedeniyle ise işsiz sayısının artığını kaydetti.
 
Küresel bir krizle karşı karşıya olunduğunu, ancak Hükümet'in doğru kararlarla bu krizden çıkmaya çalıştığını anlatan Dinçer, şöyle konuştu:
 
''Yıllar yılı işsizliğimiz yüzde 9 ile yüzde 13 seviyesinde oldu hep. Bu oran küresel krizle birlikte bir aralar yüzde 16 'yı geçti. Şu anda yine yüzde 13'lere düştü. Aslında bizim çalışabilir durumda olan insanlarımızın pek çoğunun ciddi bir mesleği yok. Altın bilezik sahibi olup ta işsiz kalan insana rastlamadım. Bir işi iyi biliyorsanız asla açıkta kalmazsınız ve işsiz olmazsınız. İster üniversite mezunu olun, ister lise mezunu olun, genellikle işsiz olanlar (ne iş olursa yaparım) diyen gerçekte hiç bir şey bilmeyen arkadaşlardan oluşuyor.''
 
İşsizliği önlemeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Dinçer, ''Herhangi bir kadınımızı çalışabilir yaşta olması şartıyla bir iş verenimiz işe alırsa onun 5 yıllık primini biz ödüyoruz. Meslek lisesi mezunu bir yerde staj yapmak istiyorlarsa 6 ay süreyle yaklaşık 330 TL cebine harçlık koyuyoruz ve Sosyal Güvenlik Primini biz ödüyoruz. 19-29 yaş arasında herhangi bir gencimizi işe alan işveren olursa onların da sosyal güvenlik primini 5 yıl süreyle giderek azalan oranda biz ödüyoruz. Bunları biliyor muydunuz? Bence bunları kamuoyu ile özellikle de işverenlerle paylaşalım'' diye konuştu.
 
Bakan Dinçer, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinden sonra kentten ayrıldı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler