YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uçakta H1N1 ihbarı
Uçakta H1N1 ihbarı
10 Kasım 2009 09:19
Domuz gribi ihbarı yapılınca uçak geri çağrıldı

İstanbul- Medine seferini yapan TK 5006 sefer sayılı yolcu uçağı içinde domuz gribi virüsü taşıyan yolcu olduğu yönündeki ihbar üzerine inişe yarım saat kala Atatürk Havalimanı'na geri çağırıldı. Daha önce yapılan testlerin sonucu şüpheli çıkan 5'i kadın 6 kişi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, dün Almanya'nın Münih şehrinden hacca gitmek için havalanan kafile İstanbul'a geldi. Saat 18.40'da hac görevini yerine getirmek üzere THY uçağı ile kutsal topraklara gitmek üzere yola çıkan kafile, Medine'ye yarım saat mesafede iken, uçaktaki hacı adaylarından bir erkek yolcunun domuz gribi testlerinin pozitif olduğu ortaya çıktı. Uçak havalandıktan sonra, daha önce rahatsızlandığı için sağlık kontrolünden geçirilen yolcunun domuz gribi sonuçlarının pozitif çıktığı, yolcunun yakınları tarafından THY yetkililerine bildirildi. Bunun üzerine harekete geçen THY yetkilileri, Medine'ye giden uçağın kokpit ekibi ile bağlantı kurarak uçaktaki domuz gribi olan yolcu ile ilgili bilgilendirildi. Kabin ekibi, domuz gribine yakalanan yolcu ve beş yakınını uçaktaki diğer hacı adayı yolculardan ayrı tuttu. Uçağın kaptan pilotu da İstanbul'a geri dönme kararı aldı.

Saat 22.00 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'na geri dönen uçaktaki domuz gribine yakalanan erkek yolcuyu ve yakınlarını sağlık ekipleri kontrol altına aldı. Yolcular uçaktan indirilirken, yolcuların indiği bölümdeki merdivenin altına termal kamera kuruldu. Uçaktan inen hacı adayları tek tek termal kamera ile kontrol edildi. Yolculara şikayetleri olup olmadığı soruldu. Domuz gribi tespit edilen yolcu ve 5 yakını ambulans ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. THY uçağı da dezenfekte edildi.

Yaklaşık 2 saat alanda bekleyen diğer hacı adayları ise, THY tarafından tahsis edilen başka bir uçakla gecikmeli olarak İstanbul'dan Medine'ye uçtu.  Zaman
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler