YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Uçak mürettebatı zamanında önlem almadı"
"Uçak mürettebatı zamanında önlem almadı"
"Uçak mürettebatı zamanında önlem almadı"
04 Mart 2009 / 17:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türk Hava Yolları'na (THY) ait yolcu uçağı Hollanda Amsterdam Schiphol Havaalanı'na inerken yere çakıldı. Uçağın düşmesi ile ilgili ilk rapor açıklandı. Hollandalı yetkililer raporda pilotları suçladı.


Amsterdam seferi sırasında düşen THY uçağındaki arızalı irtifa göstergesinin, kazada rol oynadığı açıklandı. Hollanda Güvenlik İdaresi, uçağın iniş anında otomotik pilota bağlı olduğunu, sol taraftaki irtifa göstergesindeki (altimetre) arızanın, düşüşten önce uçağın hız kaybetmesine yol açtığını belirtti. Kazayla ilgili ön raporu açıklayan Başmüfettiş Pieter van Vollenhoven, "irtifa göstergesinin yanlış veri verdiğini, pilotların ise sorunu fark ettiğini, ancak bu durumu çok önemsemediğini ve geç tepki verdiğini" ifade etti.


Van Vollenhoven, "1950 feet (595 metre) irtifada ve uçak 250 kilometre hızla piste yaklaşırken, birden garipliğin başgösterdiğini, uçağın aniden hız kaybettiğini" belirtti. Hollandalı yetkili, uçağın bu sırada otomatik pilota bağlı olduğunu, bunun da normal olduğunu kaydetti. Uçakta daha önce de iki kez aynı arızanın belirlendiğini söyleyen yetkili, kaza esnasında yakıt sorunu bulunmadığını kaydetti.


Türk Hava Yolları'na (THY) ait yolcu uçağı Hollanda Amsterdam Schiphol Havaalanı'na inerken yere çakıldı. Uçağın düşmesi ile ilgili ilk rapor açıklandı. Hollandalı yetkililer raporda pilotları suçladı:


"Normal şartlarda ani irtifa değişikliğinde uçak sanki birkaç metrenin üzerinde bulunuyormuş gibi hareket ediyor. Oradaki otomatik pilot gazını kesmiş. Mürettebat zamanında önlem almamıştır. Uçak asgari uçuş hızına ulaştı. Uyarı sinyalleri de gönderilmiştir. Bu titreşim ile bildirilmiştir. Kara kutudan anladığım kadarıyla fazladan gaz verilmiş. Ancak irtifa çok düştüğü için işe yaramamış. Bu uçak da daha önce 8 kere yaşanmıştır. Uçak önce kuyruğu üzerine çakıldı daha sonra bu. O saatte 170 kilometre hızla uçuyordu. Normalde bu iniş pistine yaklaştığında 260 km hıza ulaşması gerekiyor. Tarladaki yumuşak çamur sürtünmesini engelledi.


İşte açıklamadan satırbaşları:


-Amsterdam'a iniş yapacak uçakta hiçbir sorun yoktu. Kokpitte 3 pilot vardı.


- 5 yolcu ve 4 mürettebat ölmüştür. 50 kişi hastaneye kaldırıldı. Uçak İstanbul’dan Amsterdam’a gidiyordu.


NORMAL BİR UÇUŞ


- Normal bir uçuş vardı, daha önce bir sorun yoktu. Sağ koltukta tam eğitimli pilot bulunuyordu. Bu pilotun tam yetkisi vardı.


- Bunun yanında da birinci officer bulunuyordu. Mürettebat 14.00’te Amsterdam’a haber veriyor.


- Hiç rötar olmadan iniş yapmaya başlamıştır. 2000 feete inmeye izin verilmiştir.


- Otomatik pilotla inişe başlanmıştır.


İNİŞ SIRASINDA TUHAFLIK BAŞLADI


- Ses kaydı ve karakutunun incelemesinden sonra inişte 1950 feette bir tuhaflık ortaya çıkmıştır. O yükseklikte, normal olmayan bir yükseklik açıklanmıştır. Yükseklik metresi uçağın 1950 feette değil ancak sıfırın eksi 8 feet yükseklikte bulunduğunu söylemiştir.


- Yükseklikteki değişimden dolayı otomatik sistem özellikle gaz değişimlerinden sonra bir değişim olmuştur. Radyo yükseklik ölçümü normal bir şekilde yüksekliği ölçüyor.


- İniş çok önemli olan bir noktadır. 2500 feet yüksekliğinden bunu yapabilir.


- İki tane yükseklik ölçüsü vardır. Ses kaydından soldaki aletteki sorunu mürettebatlar öğrenmiştir. Birden bire 1950 feete değil eksi 8’de bulunduğunu öğrendiği zaman mürettebat tarafından bir sorun olarak görülmemiştir.


MÜRETTEBAT ZAMANINDA HAREKET ETMEDİ


- Pratikte uçağın bu ani değişimden dolayı birkaç metre üzerinde bulunduğu gibi davranmaya başlamıştır. Otomatik gaz kesilmiş gibi davranmaya başlamış ondan dolayı uçak hız kaybetmiştir. Bundan dolayı mürettebat zamanında hareket etmemiştir. Hız kaybından dolayı uçak asgari uçuş hızına ulaşmıştır. Onun için uyarı sinyalleri verilmiştir.


- Direksiyon titreşimiyle bildirilmiştir. Karakutudan hemen gaz verilmeye başlanmıştır ancak kurtarmak için geç kalınmıştır.


- Ondan dolayı bir iniş pistinden 1 km öncesinde düşmeye neden olmuştur.


-Düşüş anında uçak 170 km hız ile gidiyordu. Normalde 260 km ile girmesi gerekiyordu. Islak çamurdan oluşan iniş yeri çok hızlı bir biçimde durdurulmuştur. Topraktan dolayı uçak ikiye bölündü, kuyruk yırtıldı.


DÜŞÜK BULUTLAR GÖRÜŞ MESAFESİNİ AZALTTI


- İniş aleti hemen kesilmiş. Bu motorlar içinde geçerli. İki motor bu olaylardan dolayı 250 metre öteye sürülmüş. Business class’ta bir kırılmaya neden olmuştur. Burundaki tekerlerin takıldığından dolayı zarara neden olmuştur.


- 126 yolcu vardı ve 8 mürettebat bulunuyordu uçakta. Güvenlik kurumunun açıklamasının radyo yükseklik ölçümüne ve otomatik gaza yönelecektir ve tabiî ki pilotların eğitimine de dikkat edilecektir. Düşük olan bulutlardan dolayı iniş pisti pek fazla görülemiyordu.


- Güvenlik araştırma kurumu bir çok kurum tarafından yardım edilmiştir. ABD’den uçuş güvenlik kurumu, Birleşik Kraliyet’teki kurum hem de Türkiye’nin uçuş güvenlik kurumu ve Boeing uçak şirketi hem yol bakanlığı, pilotlar derneği ve kabine personeli kurulu tarafından yardım olmuştur.


- Söz edilen kurumlar bir incelemeye katılabilecektir ancak Hollanda güvenlik kurumu bu araştırmayı yönetecektir. Savcılıktan bir çok bilgi edinilmiştir. Çok önemli bir katkıda bulunmuştur. Ulusal emniyet müdürlüğü ve Adli tıp araştırma kurumu ve hava resim çekme kurumu tarafından çok büyük bir yardım gelmiştir bize.


UÇAĞA EL KONULDU


- Savcılık uçağa el koymuştur. Tüm ülkeden bir çok polis memuru çalıştırılmıştır ve biz onlara teşekkür borçluyuz.


- Kurum ile savcılık arasında ses kaydı ve karakutu konusunda tartışma çıkmıştır. Hollanda hukukunda savcılık bu bilgilere sadece rehine terörizm adam öldürme veya cinayet durumlarında bu bilgilere ulaşabilir.


- Kaza mekanında iki tane araştırma yürütülmektedir. Suç işlenip işlenmediğini araştırıyor savcılık ve bunun dışında bağımsız daha önce söylediğim kırımların yürütüldüğü bağımsız araştırma da yürütülüyor.


- O iki araştırma arasında her zaman bir gerilim vardır. Çünkü ceza hukukunda susma hakkı vardır. Hiç kimse kendinin yargılanmasına katkıda bulunmak durumunda değildir. O gerilimden dolayı iki raporu kanıt olarak kullanılmaya karar verilmiştir.


- Otomatik pilotun hareketine yönelik, otomatik gaz sistemi ve yükseklik ölçüsüne yönelik araştırma devam edecektir.


135 yolcusu bulunan THY uçağı düştü: İZLEYİN


Düşen uçağın kule ile son konuşması yayınlandı


Uçak kazasında ölen 4 Türk'ün isimleri açıklandı


'Amsterdam'daki facianın asıl suçlusu KULE'dir' 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler