YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uçak kaçırma olayıyla ilgili şok detaylar!
Kharkov-İstanbul uçağını kaçırma girişimde bulunan korsan, uçağın Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Soçi’ye gitmesini istedi. Ruslar’ın cevabı kısa ve sert oldu: Hava sahamıza girdiği an uçağı vururuz!
Uçak kaçırma olayıyla ilgili şok detaylar!
12 Şubat 2014 / 18:49 Güncelleme: 12 Şubat 2014 / 18:55

AKŞAM, kaçırılmaya çalışılan Kharkov-İstanbul uçağı hakkında şok detaylara ulaştı. 45 yaşındaki Ukraynalı Artem Kozlov, 110 yolcu taşıyan Pegasus Havayolları’na ait uçağı "Üzerimde bomba var. Rotayı Soçi’ye çevirin" diye kaçırmak istedi. Kaptan Pilot İlyas Karagülle 'kaçırıldık' sinyali gönderdi. Kış Olimpiyatları açılış töreninin yapıldığı dakikalara denk gelen kaçırma girişimi, teyakkuzdaki Ruslar'ı alarma geçirdi. Ruslar "Soçi'ye böyle bir tehdidi göze alamayız. Rusya’nın 11 Eylül’ü olur. Hava sahamıza girdiği an Mig savaş uçaklarımızla vururuz” yanıtını verdi. Türk yetkiler, yanıt üzerine uçağın ne pahasına olursa olsun İstanbul’a inmesi gerektiğini kaptana bildirdi.  

Güneş'ten rotayı anladı

Karagülle, korsana “Soçi’ye gidiyoruz” diyerek bir süre oyaladı. Ancak Kozlov, Güneş'in pozisyonundan şüphelendi ve kaptana, “Soçi’ye gidiyorsak Güneş sağda olmalı” diyerek sert şekilde çıkıştı. Bunun üzerine kaptan, Güneş'i sağına alarak uçağın rotasını Soçi’ye çevirdi ve bir süre bu rotada ilerledi.

Havanın kararmasını bekledi

Pilotlar, hava karardıktan sonra uçağın yönünü tekrar İstanbul’a çevirdi. Karagülle, korsanı şüphelenmesin diye Sabiha Gökçen Havalimanı'na Soçi’ye iniyormuş gibi normal yönün aksine Karadeniz üzerinden iniş yaptı. Uçağın kabinindeki ışıkları kapattı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın tabelarında ve terminallerde karartma istedi.

Cep telefonuna hamle

UÇAK, İstanbul'a inince özel harekat timleri, olası operasyon için hazırlıklarını tamamladı. Korsanı ikna etmek için pilotun yanı sıra arabulucu görevlendirildi. Kozlov’un ikna olmaması üzerine iki özel harekatçı, kokpit camından uçağa girdi.  Bu sırada uçağın 4 kişilik kabin ekibi yere yatmaları konusunda ikaz edildi. Hava korsanı boğuşma sırasında başından yaralandı. Korsan elindeki cep telefonuna doğru hamle yapmaya çalıştı. Ancak tuşa basmadan yakalandı. Güvenlik güçleri korsanın tuşa basması halinde kurallar gereği vurulacağını belirtti.

'Kaza kurşununa kurban gidebilirlerdi'

Pilot korsan kabusunu anlatan pilot İdris Karagülle, uçağı Soçi'ye indirdiği takdirde çok fazla yolcunun kaza kurşununa kurban gidebileceğini söyledi.

Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişimini kimsenin burnu kanamadan atlatılmasını sağlayan isimlerden biri olan pilot İlyas Karagülle yaşadıkları korku dolu anları anlattı.

Uçağı, korsanın istediği şekilde Soçi'ye indirmesinin bomba tehdidinden bile daha tehlikeli olduğunu söyleyen Karagülle, "Rusya'da daha önce yaşananları hatırladım ve basit bir baskında bile bir çok masum insanın öldüğünü düşündüğümde yolcuların kaza kurşununa kurban gideceğini düşündüm" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler