YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üç tugay asker sınırda teyakkuzda
Rusya'nın Halep'te devam eden saldırıları nedeniyle oluşabilecek göç dalgasının emniyeti ve sınır güvenliği için Suriye sınırına 3 tugay asker konuşlandı.
Üç tugay asker sınırda teyakkuzda
17 Şubat 2016 / 07:50 Güncelleme: 17 Şubat 2016 / 07:57

Ankara Halep'in kuzeyinde devam eden Rus bombardımanının da büyük göç dalgasına yol açmasından endişe ediyor. Türkiye'ye yönelik kitlesel bir göç ihtimaline karşı Genelkurmay Harekât Başkanlığı "ihtimaliyet planlamasını" tamamladı. Bu planlar kapsamında da üç tugay yani 15 bin askerin sınır hattında güvenli insani bölge oluşturabileceği öngörüldü.

Rusya'nın veya terör örgütü YPG güçlerinin sivillerin bulunduğu alanda Mahmetçik ile karşı karşıya gelme olasılığı da dikkate alındı.

Bu kapsamda, Almanya'nın da desteklediği "uçuşa yasak bölge" ilanı gündeme gelecek. NATO ve ABD'nin devreye girmesi sağlanacak. Her türlü lojistik yüklemeleri tamamlayan Mehmetçik, Ankara'dan gelecek emri yerine getirmek için göreve hazır bekliyor.

Bir göçün oluşması durumunda askerler Azez'den ve Halep'ten gelecek kitlesel göçe karşı sınır ötesinde kalkan oluşturacak ve sınır ötesinde konuşlandırılacak. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler