YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter'dan Bozdağ'a yardım çağrısı
Twitter'dan Bozdağ'a yardım çağrısı
24 Şubat 2013 11:41
Avrupa'da yaşayan Türk aileleri, ellerinden alınan çocuklarıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Twitter hesabından da ulaşarak yardım istiyor.

Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı'na olayların araştırılması talimatı verdi.

Bozdağ'ın, özellikle Hollanda'da ailesinden alınarak eşcinsel bir aileye verilen ve şu anda 9 yaşında olan Yunus Azeroğlu'nun durumuyla ilgili talimatı üzerine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) harekete geçmesi, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde benzer sorunlar yaşayan aileleri harekete geçirdi.

Fransa'da 6 aylık Salih ailesinden alındı

Fransa'da yaşayan Zehra ve Ahmet Ulubaş çiftinin henüz 6 aylıkken, çocuklarına şiddet uyguladıkları gerekçesiyle ellerinden alınan oğulları Salih'le ilgili mücadeleleri sürüyor. Aile, konuyla ilgili Bozdağ'ın Twitter hesabına mesaj atarak yardım istedi.

Talep üzerine Bozdağ'ın verdiği talimatla harekete geçen Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı yetkilileri, aileye ulaşarak yardım çalışmalarına başladı. Aile, halen bir sosyal yardım kuruluşunda tutulan çocuklarının kendilerine olmasa bile en azından Türk bir ailenin yanına verilmesini istiyor.

Almanya'da ayrılan ikizler

Almanya'nın Gelsenkirchen şehrinde yaşayan Kışla ailesinin Ağustos ayında doğan ikiz bebeklerinden Ece de Alman yetkililer tarafından alınarak bakıcı aileye verildi. Baba Ferhat Kışla ve anne Yasemin Kışla da yine şiddet gerekçe gösterilerek ellerinden alınan çocukları için Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Twitter'dan mesaj gönderdi. Bozdağ'ın talimatı üzerine ilgililer Kışla ailesiyle görüştü ve gerekli girişimleri yaptı.

Türk koruyucu aile az

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Avrupa'da yaşayan Türk ailelerin çocukları daha çok ''şiddet uygulama'' iddiasıyla alınıyor. Çocukların, Türk olmayan ailelere verilmesi konusunda şikayet olmasına rağmen çoğu Avrupa ülkesinde Türk koruyucu aile bulunmuyor.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ da Türk ailelerin bakıcı aile olma konusunda istekli davranmadıklarını belirtmiş, ailelerin bu konuda hassasiyet göstermelerini ve bakıcı aile olmaları için yetkili makamlara müracaat etmelerini tavsiye etmişti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler