YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter'daki hainlik o ülkeden yönetilmiş
Twitter'daki hainlik o ülkeden yönetilmiş
17 Aralık 2014 07:11
17 ve 25 Aralık darbe girişimleri esnasında tape ve gizli belgeleri sosyal medyalardan sızdıran “Haramzadeler ve Başçalan” hesaplarının ABD’den dinamik IP ile yüklendiği ve yönetildiği belirlendi.

İşte darbe girişiminin birinci yılında tamamlanan o raporun ayrıntıları,

200 sayfalık rapor

Polis Başmüfettişi 1. Sınıf Emniyet Müdürleri Kenan Aydoğdu ile Nevzat İlhan Kayhan’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ve Siber Suçlarla Mücadele Şubesinde dört ay boyunca çalışarak hazırladığı 200 sayfalık raporda paralel yapının hukuksuzca elde ettiği tapeleri nasıl ve kime sızdırdığı detaylı bir şekilde anlatıldı.

Önce sosyal medyaya

Yaklaşık bir yıl süren araştırmalarda 72 kişinin ifadesine başvuruldu. Haklarında adli ve disiplin soruşturması bulunan 52 eski emniyetçi ile beş tanığın da ifadelerine yer verilen rapor, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Başsavcılığına gönderildi. Darbe için kullanılan tape, fiziki takip ile teknik izleme sonucu elde edilen veriler daha soruşturma savcısına teslim edilmeden twitterda ki “haramzadeler” ile “başçalan” gibi sosyal medya hesapları ile paylaşıldı ve görsel yazılı basına servis edildi.

Dinamik IP

Müfettişler raporda, KOM NET domainine dahil bilgisayarlarda sabit IP uygulamasının bulunmadığını ve dinamik IP kullanıldığını da rapor etti.

San Fransisco'dan yayın

Müfettişlerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Şubesi ile Siber Suçlarla Mücadele şubesinde 4 ay inceleme yaptıktan sonra hazırladığı raporun sonuç ve tahlil bölümünde ise “Siber Suçlarla mücadele şube müdürlüğünden alınan raporda sözü edilen sosyal medya sitelerinin yurt dışındaki (ABD- San Francisco) servis sağlayıcılarından yararlanarak yayın yaptıkları ve yüklemelerin tamamlanmasını takiben derhal kapatılmış oldukları belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Eylem birliği içinde hareket ettiler

Polislerin ortak eylem birlikteliği içinde hareket ettiği vurgulanan raporda şu ifadelere yer verildi; “CMK 135-140 maddelerine istinaden elde edilen ses, tapeler ile fiziki takip teknik izlemelere ait kayıtlar, mevzuatta sayılan amir hükümlere rağmen, internet üzerinde sosyal medyaya ve yazılı görsel basında yayınlanmış olması, bu bilgi ve belgeleri elde etme yetkisine sahip olan adli kolluk görevlilerinin, eylem birlikteliği içerisinde ve ortak kastla hareket ettiklerini  göstermektedir.” Müfettişler raporda dönemin Mali Suçlar Şube Müdürü Yakup Saygılı ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Saygılı için “Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı sıralı ve sorumlu amirler ile görevlendirilen personelin ses, tapeler, fiziki takip-teknik izleme ve ev aramalarına ait görüntüleri basına ve internete sızdırılmalarına müştereken sebebiyet verdikleri kanaatine varılmıştır” denildi.

 

STARGAZETE

dost görünümlü hainller ve uşakları
 // Ömer
el kaide,daiş ve benzeri terör örgütlerine yasaklama getirmeyen uluslararası terör örgütlerinin perde arkasındaki destekçileri bilişim ve teknolojik yazılım şirketleri, demokratik seçimle işbaşına gelen Hamas gibi legal parti ve örgütlere twitter, facebook vs gibi imkanları kullanmamasına izin vermemektedir.Türkiye'nin de bir an evel kendi yerli yazılımını yapması gerekir.dost görünümlü hain destekçisi ab ve abd nin kaşımıza gözümüze hayran olmadıklarını sürekli anlatmak lazım. Önce ülke çıkarı...
17 Aralık 2014 Çarşamba 10:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler