YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter’da Kobani provokasyonu hazırlığı!
HDP’'nin ‘1 Kasım'’da Kobani için sokağa çıkalım’ çağrısının ardından sosyal medyada provokasyon hazırlıkları başlatıldı.
Twitter’da Kobani provokasyonu hazırlığı!
01 Kasım 2014 / 09:10 Güncelleme: 01 Kasım 2014 / 09:57

Türkiye üzerinde hain emelleri olan karanlık odakların, dünyanın en popüler sosyal paylaşım siteleri arasında gösterilen Twitter üzerinden Türkiye’nin huzuruna yönelik yeni bir operasyon düzenleyeceği ortaya çıktı.

Ekim ayının başlarında HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla Kobani bahanesiyle sokakları savaş alanına çeviren provokatörler, HDP’nin 1 Kasım için yaptığı çağrıyı değerlendirerek, sosyal medyada da operasyon hazırlıklarına başladı.

Haber10 muhabiri Burak Öztürk, 1 Kasım Cumartesi günü sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek operasyona dair ayrıntılara ulaştı.

İşte karanlık odakların HDP’nin 1 Kasım çağrısından yararlanarak başlatılan huzuru bozmaya yönelik Twitter operasyonunun ayrıntıları:

Sosyal medyayı provoke edecek etiketler

Gezi döneminde ve dershane tartışmalarında olduğu gibi Twitter'da bulunan Trend Topic yani en çok konuşulanlar listesinde özellikle Kürt vatandaşları tahrik edecek etiketler yer alacak.

Üç günde 800 binden fazla hesap 

Twitter’da 800 bine yakın hesabın, sadece üç gün içinde açıldığı görüldü.

Ortak takip ettikleri

Açılan bu hesapların ortak takip ettiği hesaplar da bu operasyonun kim ve ya kimler üzerinden yürütüleceğini gün yüzüne çıkartıyor.

Levent Üzümcü'nün takipçi sayısı 1 günde 100 bin arttı

Gezi döneminde sosyal medyada aktif rol alan fakat Mehmet Ali Alabora’nın gerisinde kalan oyuncu Levent Üzümcü’nün takipçi sayısının bir gecede 100 bin arttığı görüldü.

Öte yandan Gezi’de sosyal medyada algı operasyonu yöneten birçok hesabın takipçi sayısının da bir gecede inanılmaz rakamlara ulaşması dikkat çekti.

Arapça isimli, İstanbul'dan fotoğraflı profil sadece Üzümcü'yü takip ediyor 

Arapça isimle açılmış birçok twitter hesabının profil fotoğraflarında Türkiye’den alınmış sahte fotoğrafların kullanılması ve bu hesapların bir çoğunun Levent Üzümcü’yü takip ediyor olması da dikkat çeken bir başka ayrıntı.

https://twitter.com/kanoo466/

Fenomenlere baslı

Gezi döneminde olduğu gibi çok takipçili hesaplar, sahte hesaplar tarafından atılacak tweetlerle baskı altına alınacak ve bu karanlık oyuna çekilmeye çalışılacak.

Yüzbinlerce yumurta hesap aynı anda değişiyor 

Haber10’un takip ettiği, Kobani provokasyonlarına destek için açılmış yüz binlerce hesabın profil fotoğrafının ve ‘bio’ olarak adlandırılan kısmın aynı anda değiştiği görüldü.

Aynı sayıda tweet

Aynı dönemde açılan, ortak profilleri takip eden bu hesapların aynı zamanda da aynı sayıda tweet paylaşmış olmaları da dikkat çekti

Kullanılan fotoğraflar sahte

Açılan yüz binlerce hesapta sahte fotoğraflar kullanılıyor. Bazı profillerin erkek ismiyle açılmış olmasına rağmen bayan resmi bulunması sosyal medyada da alay konusu oldu.

Aynı tarzda tweetler atılacak

Haber 10'un mercek altına aldığı bu profillerde 1 Kasım itibariyle aynı etiketler üzerinden tweet atılarak sosyal medyada psikolojik baskı kurulması planlanıyor.
 
İşte tespit edilen profillerin bir kısmı:
 
https://twitter.com/diyar_cudi
 
https://twitter.com/AksoyBurcu06
 
https://twitter.com/bahadirferol
 
https://twitter.com/yaseminefaler
 
https://twitter.com/BeligUnluer1
 
https://twitter.com/HSerdengecti
 
https://twitter.com/ustalikdonemitr

 

HABER10

08:44
 // M Sami
Erisim engellensin o zaman, ne bekleniyor? Bu olaylara bu kadar can verdigimiz yetmezmi, Avrupaya ve Amerikaya $irin gorunecegiz diye? Yeter artik, bu HDP/PKK belasina da had-di bildirilmesi lazim, yoksa AKP cok oy kaybeder! Sadece konusmak yetmez, sonuc bekliyoruz! Londra...
01 Kasım 2014 08:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler