YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TV dizileri savaş çıkartır
TV dizileri savaş çıkartır
17 Ekim 2009 12:47
Canten Kaya, televizyon dizilerinin küçümsenmemesi gerektiğini iki ülkeyi savaşa kadar götürebileceğini belirtti.

Türkiye ile İsrail arasında krize neden olan TRT’nin Ayrılık dizisiyle ilgili yankılar sürüyor.

İletişim uzmanı, eğitimci yazar Canten Kaya, televizyon dizilerinin küçümsenmemesi gerektiğini iki ülkeyi savaşa kadar götürebileceğini belirtti.

Kardelen Su’yun 2009 Alanya etkinliğinde bir seminer veren Kaya, Türkiye ile İsrail arasındaki dizi gerginliğini değerlendirdi. Televizyon dizisini izleyen insanlara, maruz kaldıkları duyguların sahte mi, yoksa gerçek mi olduğunun anlatılamayacağını kaydeden Canten Kaya, “Filmler ve dizilerde, kötü duyguları yansıtan kişiye düşmanca bakmaya başlarsın. O kişide iyi duyguları yaşıyorsan, sempatiyle bakmaya başlarsın.” dedi.

İnsan beyninin gerçek ve doğruyu algılama problemi olduğunun altını çizen Kaya, “Örneğin korku filmi izledikten sonra, kişi tek başına mutfağa gitmeye çekinir. Orada kanlı bıçaklı birisinin olduğunu düşünür. Böyle bir şeyin olmadığını bildiğin halde, izlediğin filmin etkisinden kurtulamıyorsun. Diziler bizleri etkiliyor ve insanları peşinden sürüklüyor, bunun sonu belli olmaz.” uyarısında bulundu.

Kaya, Türkiye – Ermenistan maçındaki dostluk havasının herkesi olumlu etkilediğini, bu nedenle kamuoyunu etkileyen yayınlar hazırlayan herkesin daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti. “Ne de olsa televizyon dizisi” ifadesinin yanlış olduğunu vurgulayan Kaya, verilen mesajlarla insanlara sempati ya da düşmanlık yüklenebileceğini dile getirdi.

“KOLAY YOLDAN PARA KAZANMAYI ÖZENDİRİYORLAR

Yazar Canten Kaya, dizilerdeki her bir karakterin, kendi aile hayatımızın bir parçası haline geldiğini anlattı. İnsanların, dizi karakterlerinin yaşadığı dünyada yaşamak istediğine dikkat çeken Kaya, “Aile yapılarında ciddi derecede dejenerasyon ve aldatmalar var. Bunda dizilerin de payı var. Bir bakıyorsun son model otomobiller, havuzlu evler var. İzleyici de onun gibi bir şeylere sahip olmak istiyor. Bu da, ciddi anlamda, bunu nasıl elde ederim anlayışını doğuruyor. Kolay yoldan para kazanmak için hırsızlar artıyor.” diye konuştu.

Kaya, televizyonda gösterilen her şeyin izleyiciyi etkilediğini, iletişimin, her şeyden etkilenerek kurulan bir sistem olduğunu aktardı.  

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler