YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüzmen'den karara sert yanıt
Tüzmen'den karara sert yanıt
05 Mart 2010 12:35
Tüzmen, AK Parti MKYK toplantısına gelişinde, gazetecilerin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen Ermeni tasarısına ilişkin sorularını yanıtladı...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen, ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi'nde Ermeni tasarının kabul edilmesinin yanlı olduğunu belirterek, ''Kararı kimsenin kabul etmesi beklenemez. Tarihte bizim yüzümüzü önümüze düşüren bir olay olmamıştır'' dedi.

Tüzmen, AK Parti MKYK toplantısına gelişinde, gazetecilerin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen Ermeni tasarısına ilişkin sorularını yanıtladı.

Dış İlişkiler Komitesi Başkanı'nın konuşmasının subjektif ve yönlendirme maksatlı olduğunu, başkanın tavrının oylama sırasında da Türkiye aleyhinde devam ettiğini belirten Tüzmen, komiteden Türkiye aleyhine karar çıkması için ciddi çaba sarf edildiğini ve oylamanın uzatılarak, komite üyelerinin zorlandığını söyledi.

Tasarının reddedilmesi için AK Parti hükümetinin yoğun çaba gösterdiğini, AK Parti Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin Washington'a giderek, lobi faaliyetlerinde bulunduğunu anımsatan Tüzmen, ''Alınan kararla iç politika, yerel politika, popülizm dış politikaya ve stratejik vizyona bir sayı farkla galip gelmiştir. ABD'nin uzun vadeli çıkarları açısından tekrar tekrar düşünülmesi gereken bir çalışma olmuştur'' dedi.

Türkiye'nin haklı olarak olaya tepki gösterdiğini ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın istişare için çağrılmasının ''proaktif tepki'' olarak düşünülmesi gerektiğini dile getiren Tüzmen, komite başkanının Musevi lobilerinden tarafsız kalmasını istemesinin de Musevi lobilerinin oylamada ne kadar etkili olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.

Tüzmen, daha önceki yıllarda Türkiye'nin aleyhine olan konulardaki oylamaların 20-30 farkla sonuçlandığını anımsatarak, Türkiye'nin yaptığı lobi faaliyetlerinin de oylamanın bir farkla sonuçlanmasını sağladığını kaydetti.  

Kürşad Tüzmen, komite kararıyla Türk-Amerikan ilişkilerinin olumlu etkilenmeyeceğini, Türkiye'nin çeşitli değerlendirmeler yapacağını, Ermenistan ile olan samimi çalışmalarda Türkiye ve Azerbaycan'ın elinin güçleneceğini söyledi.

Bir soru üzerine Tüzmen, komite kararını sürpriz olarak görmediklerini, yapılan çalışmaların konuya soğukkanlı yaklaşmalarını sağladığını, komite kararının Temsilciler Meclisi'nden kolaylıkla geçmeyeceğini kaydetti.

Tüzmen şöyle devam etti:

''Türkiye, ABD'nin en önemli müttefikidir. ABD'nin ciddi bir savunma sanayi ihracatı yaptığı ülkedir. Bunlar tekrar değerlendirilecektir. Bu iş, Temsilciler Meclisi'ne gelmeyecektir. TBMM gündemine getirilen protokollere ilişkin samimi gayretlerimiz zedelenmiştir. ABD'de alınan yanlı bir kararı kimsenin kabul etmesi beklenemez.

Tarihte bizim yüzümüzü önümüze düşüren bir olay olmamıştır. Çalışmalarımıza devam edeceğiz. Böylesine oylanan bir kararın, yakın farkla aleyhimize sonuçlanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye aleyhine lobi faaliyetleri elbette vardır ama en önemli lobi ABD yönetimidir. Bu karar, ABD'nin uzun vadeli bölge çıkarları açısından yanlış bir karar olmuştur.''

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da toplantıya gelişinde, gazetecilerin soruları üzerine, ABD'deki Ermeni kararını ''basiretsiz bir davranış'' olarak niteledi. 

''YAŞANANLAR PARODİ"

AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik de gazetecilerin soruları üzerine, kararın kabul edilemeyeceğini belirterek, ''ABD'nin Samoa adalarındaki bir parlamenterinden tutun da Dış İlişkiler Komitesi'ne yeni girmiş, konunun bilincinde olmayan birçok parlamenter, yapılan lobi faaliyetleri sonucunda oy kullanmıştır. Oylama tamamlanmadan kadük hale düşmüştür'' diye konuştu.

Ermenistan lehine lobi yapan şirketlerin koridorlarda milletvekillerini oy kullanmak için komiteye getirmeye çalıştıklarını ifade eden Çelik, komitede yaşananların ''parodi'' olduğunu, alınan kararın Türkiye-Ermenistan, Türkiye-ABD ve Kafkasya barışını etkileyecek bir vizyon eksikliği olduğunu kaydetti.

Çelik, ''Karar, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine ve zaten bir kesimin tepkisini alan Türkiye-ABD ilişkilerine darbe vurmuştur. Türkiye'nin bazı protokollere imza atması için baskı yapılacağına inananlar, bunun bir faydası olmayacağını, sürecin olumsuz etkileneceğini göreceklerdir'' dedi.

Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın istişare için çağrılmasının nihai bir karar olmadığının altını çizen Çelik, Türkiye aleyhindeki sürecin devam etmesi durumunda büyükelçinin geri çekilmesi dahil birçok seçeneğin masada olduğunu belirtti.
TÜZMEN'İN YAZILI AÇIKLAMASI

Bu arada Tüzmen, aynı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, asılsız Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesini kınadıklarını bildirdi.

Tasarının kabul edilmesinin, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yönündeki çabaları ve Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceğini sekteye uğratacak potansiyele sahip olduğunu ifade eden Tüzmen, 1915 olaylarına ilişkin tasarının, hem içerek hem de oylamada sergilenen tutum itibarıyla taraflı olduğunu belirtti.

Kararın tüm hatlarıyla siyasi olduğunun ve gerek hukuki gerek tarihsel bakış açısını yansıtmadığının, komite başkanının sözleri ve uygulamasıyla kanıtlandığını vurgulayan Tüzmen, oylama başında Osmanlı arşivlerini incelemediğini itiraf eden komite başkanının, aleyhteki oyların önde olduğunu gördükten sonra olağanüstü yetkilerle hareket ederek, oylama süresini yaklaşık 2 saat uzattığına ve lehteki oyların yeter sayıya ulaştığı anda oylamayı derhal sonlandırdığına dikkati çekti.

Tüzmen, bu taraflı tutumun Türkiye'nin ''model ortaklık'' içerisinde olduğu ABD'nin yetkili bir mercii tarafından ortaya konulmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Balkanlar-Kafkaslar-Orta Doğu üçgeninde barış, huzur, güven ve istikrarın tesisi ve temini yolundaki çalışmalarımız, bu tarz kararlardan etkilenmeden devam edecektir. Bu çalışmalarımıza, bölge ülkeleri ve stratejik ortaklarımız tarafından da aynı hassasiyetle yaklaşılması ve bölgedeki huzurun iç siyaset oyunlarına alet edilmemesi en büyük temennimizdir.

Geçmişin tarihçiler, geleceğin siyasetçiler tarafından değerlendirilmesi, hem tarihin yerli yerine oturtulmasını sağlayacak hem de üçüncü ülkelerde bundan sonra alınacak kararların daha barışçıl ve hakkaniyet ölçüsünde olmasına katkıda bulunacaktır.

Türkiye, bu tip tasarılara ve baskılara boyun eğerek izlediği yoldan dönmeyecek, rotasını ve gündemini değiştirmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Bölgesel ve küresel barış ve istikrarın mimarı Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgesindeki her türlü yapıcı karar ve uygulamanın öncüsü ve destekçisi olmaya devam edecektir.''

DİĞER TEPKİLER...

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesini, ''Sözde Ermeni soykırımı iddialarının bir yalama olduğunu, inandırıcılığını yitirdiğini görmekteyiz'' sözleriyle değerlendirmiş,

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde onaylanan Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, herkesin dünya barışı ve Türkiye'nin dünya barışına olan katkısını değerlendirmesi gerektiğini belirterek "bu hatadan bir an evvel dönülmesini" ümit ettiğini söylemişti..

A.A.

evlat
 // davut salı
tarihimize gidecek olursak osmanlı geri dönelim babayla ogul gibibiri baba türkiye yavru ermenistan tarihimizde osmanlı döneminde belkide bizle beraber savaştı bugün taaaa işte anlayın paraya baba diyen usa da beslenen vampirler taaaaa oradan buraya yani sag üst tekerimize nifak sokmaya calışıyorlar pardon comak sokuyorlar.buda demek oluyorkiii baba ile evladın arasına nifak sokulmaz araya girilmez.komşu komşunun dostudur gölge etmeyin.....tenk yuo şükran teşekkür ederim.f...
05 Mart 2010 21:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler