YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuzla'da malesef 134. ölüm
Tuzla'da iş kazası: 1 ölü, 1 yaralı
Tuzla'da malesef 134. ölüm
27 Mayıs 2010 / 16:39 Güncelleme: 27 Mayıs 2010 / 16:42

Tuzla tersaneler bölgesinde sabah saatlerinde meydana gelen iş kazasında Metin İnanır adlı işçi, üzerine vincin devrilmesi sonucu hayatını kaybetti. Ramazan Kocatepe isimli işçinin de kolu kırıldı.
 

Tersaneler bölgesindeki 134. ölümlü kaza olarak kayıtlara geçen kaza, Selahattin Aslan Tersanesi'nde meydan geldi. Tersanede gemilerin denize indirilmesinde kullanılan tonlarca ağırlığındaki kızakların vinç yardımı ile yerinin değiştirilmek istenmesi sırasında meydana gelen kaza iddialara göre şöyle meydana geldi. Selahattin Aslan Tersanesi'nin kızakların kaldırılmasında kullanılan vincin arızalı olması nedeniyle kızakları kaldırmak için bitişikteki GEMTİŞ tersanesinde bulunan vinç kullanılmak istendi. Kızaklara uzak mesafede bulunan GEMTİŞ tersanesine ait vincin bom tabir edilen taşıyıcı kolu Selahattin Aslan Tersanesindeki kızaklara doğru uzatılarak kızaklar halatlarla vince bağlandı. Ancak kızaklara çok uzakta bulunan vincin bu mesafedeki taşıma kapasitesi hesap edilmeyince bir anda kırılan taşıyıcı kol çalışan işçilerin üzerine düştü. Kazada Metin İnanır (23) isimli işçi başından ağır şekilde yaralanırken, Ramazan Kocatepe'de omzundan yaralandı. Yaralanan işçiler Tersaneler Bölgesi'ndeki GİSBİR Hastanesi'ne kaldırıldı. Başından yaralanan Metin İnanır tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hastanede hayatını kaybederken omzundan yaralanan Kocatepe tedavi altına alındı. Kocatepe'nin hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. 
 

Kazanın meydana gelişi ile basına bilgi veren Limter- İş Sendikası Genel Sekreteri ve aynı zamanda başka bir tersanede iş güvenliği görevlisi olarak çalışan Hakkı Demiral kazanın sorumlusunun işverenler olduğunu ileri sürerek, yeterli yaptırımların olmamasından dolayı tersane sahiplerinin de yeterli güvenlik önlemleri almadıklarını iddia etti.
 Eşinin altı aylık hamile olduğu öğrenilen Metin İnanır'ın bugün doğum günü olduğu öğrenildi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler