YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüyler ürperten plan
Tüyler ürperten plan
13 Temmuz 2011 12:52
İkinci Balyoz iddianamesinin ek delil klasörlerinde tüyler ürperten detaylar...

İkinci Balyoz iddianamesinin ek delil klasörlerinde Oraj Hava Harekat Planı’nın başarısı için dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk ve ailesine yönelik faaliyetleri içeren doküman da yer aldı.

Yapılan hazırlıkların komutan tarafından öğrenilmesinin engelleneceği belirtilen dokümanda, Asparuk ve ailesinin tüm programlarının izleneceği, askeri ve sivil tüm telefonlarının dinleneceği ifade ediliyor. Sıkıyönetimin ilanından sonra Asparuk’un kendi isteği ile emekli olduğuna dair dilekçe imzalatılacağı kaydedilen dokümanda, Balyoz sanığı Halil İbrahim Fırtına’ya destek sağlanması için üstün vasıfları olduğunun ön plana çıkarılacağı belirtiliyor.
   
İkinci Balyoz iddianamesinin ek delil klasörlerinde yer alan ‘Ek-G Lahika-1’ ibaresi yazılı ve ‘Oraj Hava Harekat Planı Komutana karşı yapılacak psikolojik harekat ve komutana destek verebilecek personele uygulanacak usuller’ başlılklı ‘çok gizli’ belgede dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk’a karşı yapılacak faaliyetler sıralanmış. O dönemde Albay olan Bertan Nogaylaroğlu adına imza açılan belgede sıkıyönetim ilanından önceki zamanda yapılacak faaliyetler ve sıkıyönetim ilanı ile birlikte yapılacak faaliyetler tek tek anlatılmış.
   
ÇALIŞMALAR FARK EDİLİRSE JENERİK HARP OYUNUNA YÖNELİK HAZIRLIKLAR OLDUĞU BİLDİRİLECEK
   
Asparuk ve ailesine karşı yürütülecek faaliyetlerin Oraj planının başarısını doğrudan etkileyeceği belirtilen belgede, ‘sıkıyönetim ilanından önceki zamanda yapılacak faaliyetler’ başlığı altında altı madde sıralanmış. Buna göre, “Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılan hazırlıkların Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından öğrenilmesi engellenecek, komutana gelecek her türlü bilginin önü kesilecek, Harp Akademileri Komutanlığı’nda yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik harp oyununa yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp Akademileri Komutanı'na iletilecek. Komutanın ve ailesinin tüm programları yakından takip edilecek, askeri ve sivil tüm telefonları dinlenecek ve Harp Akademileri Komutanlığına haftalık raporlar gönderilecektir. Komutan ile yakın temasta bulunan ve şüpheli hareketleri gözlenen şahıslar yakından takip edilecek ve tüm telefonları dinlenecektir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında çalışan ve Oraj Hava Harekat Planında öngörülen faaliyetlere destek vermeyecek personel önceden tespit dilecektir. Bu hususta yapılacak çalışmalar dikkat çekmeyecek şekilde ve gizlilik içerisinde yürütülecektir. Ege uçuşlarının sayısının artırılmasına yönelik olarak komutan üzerinde baskı oluşturulacak, gerekirse sert önlemlerin alınması gerektiği her fırsatta ve her kademede komutana söylenecektir.”

Sıkıyönetimin ilanı ile birlikte yapılacak faaliyetler ise şöyle:

 “Komutanın yurt dışında olması durumunda ataşelik vasıtası ile komutanın yurda dönmesi sağlanacaktır. Yurt içinde ancak Ankara dışında olması durumunda ilgili garnizon komutanlığı ile temas kurularak bulunduğu yerden komutanın emniyetinin alınması ve kimse ile görüştürülmemesi sağlanacak, İstihbarat Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Ziya Güler başkanlığında bir heyet tarafından Hava Orgeneral Cumhur Asparuk, Ankara’ya getirilecektir. Komutanın kendi isteği ile emekli olmasına dair dilekçeyi imzalaması sağlanacaktır. Sıkıyönetim süresince komutanın emniyeti alınacak ve kontrol altında tutulacaktır.

Oraj Hava Harekat Planı’na destek vermeyen, tereddüt gösteren personel ile hal ve davranışlarından şüphelenilen personelin emekliye sevk edilmesi sağlanacak, emekliye sevk edilemeyenler ise TSK’dan ihraç edilecektir. Bu kategorideki personelin işlemleri Albay Bertan Nogaylaroğlu tarafından takip edilecektir.

Sıkıyönetim Basın ve Halkla İlişkiler Merkezi ile koordineli olarak kamuoyuna Hava Kuvvetler Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk’un sağlık problemleri sonucu kendi isteği ile emekli olduğu açıklanacaktır. Hava Orgeneral H. İbrahim Fırtına’nın üstün vasıfları ön plana çıkartılıp, yeni Hava Kuvvetleri Komutanının askeri ve sivil kamuoyu tarafından desteklenmesi sağlanacaktır.”

Dokümanda ismi geçen Korgeneral Ziya Güler ve belgenin altında adına imza açılan emekli Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu, Balyoz soruşturması kapsamında halen tutuklu bulunuyor.

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler