YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklulara tahliye umudu
Bugün yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 102.maddesinde yapılan düzenleme 58 bine yakın tutukluya umut oldu.
Tutuklulara tahliye umudu
31 Aralık 2010 / 13:06 Güncelleme: 31 Aralık 2010 / 13:23

Cezaevlerinde tutuklu bulunan 57 bin 171 kişi, bugün yürürlüğe giren ve tutukluluk sürelerini belirleyen  Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 102. maddesi kapsamında tahliye olmayı bekliyor.

5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun, 2005'de yürürlüğe girdi. Ancak Kanun'un 12. maddesiyle, CMK'nın tutukluluk sürelerini belirleyen maddesinin 31 Aralık 2010'da yürürlüğe gireceği hükme bağlandı.

CMK'nın bugün yürürlüğe giren 102'nci maddesinde, ''Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir. Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi en çok iki yıldır. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilir; uzatma süresi toplam üç yılı geçemez'' ibareleri yer alıyor.

Bu hükümlere göre, mahkemeler bu maddede belirlenen azami tutukluluk süresini aşan tutukluları bugünden itibaren tahliye edebilecek.

Ancak ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde tutukluluk süresinin ne kadar hesaplanacağı konusunda farklı fikirler var. Bazı hukukçular tutukluluk süresini 4 yıl, bazı hukukçular ise 10 yıl olarak hesaplıyor.

Bu konuda son sözü Yargıtay'ın söylemesi bekleniyor. Terör suçlarına bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlarda tutukluluk süresiyle ilgili hangi hesabın doğru olduğunu önümüzdeki hafta içinde karara bağlayacak. Yargıtay'ın bu kararı, diğer mahkemeler açısından da örnek teşkil edecek.

AA

yigithan
 // kanun
insallah bir an once cikarda sucsuz yere yatan bircok insan bir an once ailesine kavusur herkes icin hayirlisi olur insallah
bizde babamizi bekliyoruz...
02 Ocak 2011 02:20
yeni kanun
 // erol kaldır
yargıtay kanunda sorun yaratmazda inşallah abilerimze kardeşlerimize kavuşuruz. Alllah kimseyi düşürmesin cezaevine...
01 Ocak 2011 13:35
af
 // selim göktan
inşallah af çıkar da dayımda çıkar...
01 Ocak 2011 00:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler