YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklu vekiller için ne dedi?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tutuklu vekiller için açıklama yaptı.
Tutuklu vekiller için ne dedi?
27 Nisan 2012 / 12:12 Güncelleme: 27 Nisan 2012 / 12:19

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tutuklu milletvekillerinin durumu ile ilgili olarak, ''Bütün seçilmiş milletvekillerini TBMM'de görmek isterim'' dedi.

Gül, Çanakkale Valiliği'ni ziyaretinde açıklamalarının ardından gazetecilerin soruların yanıtladı.

Tutuklu milletvekillerinin tutuksuz yargılanması için TBMM'de sağlanan uzlaşmayı nasıl değerlendirdiği sorulan Gül, ''Bütün seçilmiş milletvekillerini TBMM'de görmek isterim'' diye konuştu.

Bu yönde daha önce de çalışmalar yapıldığını ancak sonuç vermediğini hatırlatan Gül, son teşebbüsün netice verecek şekilde geliştiğini gördüğünü söyledi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de gelişmelerle ilgili kendisine bilgi verdiğini belirten Gül, ''Ümit ederim ki seçilmiş olan herkes Meclis'te görevlerini yaparken mahkemeler de devam etsin'' dedi.

Gül, tutukluğun sona ermesinin önemli olduğunu ifade ederek, yargılamanın devam etmesinin ayrı bir konu olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ''Bugün 27 Nisan e-muhtırasının yıl dönümü. Bu konudaki görüşünüzü alabilir miyiz'' sorusu üzerine ''Bu konu çok taze. Siyasi tarihimizin bir parçası olduğu için onunla ilgili fazla bir şey söylemek istemem'' dedi.

Gül, TBMM'nin kendi gündemine hakim olduğunu, Türkiye'nin gerçek meseleleri ile yakından ilgilendiğini ve gerek temsil, gerek katılım açısından demokrasiyi en iyi şekilde yansıttığına inandığını belirtti.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler