YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklu gazeteciler için yürüdüler
Tutuklu gazeteciler için yürüdüler
05 Kasım 2012 20:56
Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) üyesi bir grup, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istemiyle Beyoğlu'nda eylem yaptı.

Taksim Tünel'de toplanan ve ''Özgür basın varsa, özgür toplum vardır'' yazılı pankart açan protestocu grup, slogan atarak Taksim Meydanı'na yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan GÖP Dönem Başkanı Ahmet Abakay, Avrupa'da birçok ülkede, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Türkiye'nin Büyükelçilik binaları önünde eylem yapılacağını belirtti.

Türkiye'de basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün ağır baskı altında olduğunu savunan Abakay, ''74 gazeteci arkadaşımız uzun süredir cezaevlerinde tutuluyorlar. Terörle Mücadele Yasası başta olmak üzere birçok yasa ile en sıradan eleştiriler, uyarılar bile terör propagandası ya da terör örgütü üyesi kapsamında yorumlanmakta, cezaevleri gazetecilerle dolmaktadır. Cezaevlerinde meslektaşlarımız, dışarıdaki gazeteci ve yayıncılar için tehdit unsuru olarak kullanılmaktadır'' dedi.

Abakay, basın, düşünce ve ifade özgürlüğü üzerinde ağır bir otosansür iklimi yaratıldığını öne sürerek, ''Bu ülkede ve bu devirde, hala gazete ve dergi yayını durdurulmaktadır. Gazetecilerini, yazarlarını haksız, hukuksuz gerekçe ve uygulamalarla cezaevlerinde tutmak hem ulusal hem uluslararası alanda Türkiye'nin itibarını zedelemektedir. GÖP olarak hem iktidarın hem yargı kurumunun yetkililerini basın, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz. Cezaevlerindeki meslektaşlarımız, derhal serbest bırakılmalı, yargılanmaları tutuksuz sürdürülmelidir'' şeklinde konuştu.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler