YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklarsan hesabı sorulur
Erzurum’da yasa dışı dinleme iddiasıyla gözaltına alınan ve serbest bırakılan 5 polisin dosyasına bakan Hâkim Vildan Yeşilyurt’un Başsavcıvekili Hasan Kılıç tarafından “Tutuklama verirseniz hesabını sorarlar” şeklinde tehdit edildiği ortaya çıktı.
Tutuklarsan hesabı sorulur
01 Ocak 2015 / 08:30 Güncelleme: 01 Ocak 2015 / 10:49

Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde 2010-2013 yılları arasında görev yapan dönemin İstihbarat Şube Müdürü Hurşit Uçak ile istihbarat şube amirleri Arslan Kartal, Serkan Doğan, Yücel Bilgiç, Soysal Aktürk ve Cumhuriyet Savcısı Volkan Kavukçu, ‘yasadışı dinleme’ soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Savcıya ifade veren istihbaratçılar, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ancak davaya bakan hâkimin Erzurum Adliyesi’nde görevlendirilen Vildan Yeşilyurt olduğunu öğrenen polislerin avukatları ‘paralel yapıyla ilgili görüşleri nedeniyle hâkimin tarafsızlığını yitirdiğini’ iddia ederek reddi hâkim talep etti. Cumhuriyet Savcısı Volkan Kavukçu, dava dosyasını 3. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Hâkim Levent Varol’a devretti. Yargılamayı yapan Varol 5 istihbaratçıyı serbest bıraktı.

Tutuklamanın hesabı sorulur

Geçici yetki ile Erzurum 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne görevlendirilen ve “reddi hâkim” talebinin ardından dosya elinden alınan Pasinler Adliyesi Hâkimi Vildan Yeşilyurt’un 29 Aralık günü söz konusu soruşturmayla ilgili odasında tehdit edildiği ortaya çıktı. Yeşilyurt’un tutanak altına aldığı olay şöyle yaşandı: “Yeşilyurt'un odasına gelen Erzurum Başsavcıvekili Hasan Kılıç ile Cumhuriyet Savcısı Metin Özyurt geldi. Ziyaretine geldiklerini belirtmesi üzerine Vildan Yeşilyurt ile Kılıç ve Özyurt hâkimlik odasına geçti. Başsavcıvekili Kılıç, Hâkim Yeşilyurt’a istihbaratçı polislerin dosyasını bildiğini ve dosyada hiçbir şey olmadığını söyledi. Kılıç daha sonra Yeşilyurt’a “Hâkime Hanım, bu düzen böyle devam etmeyecek. Bugün yapılan haksızlıkların hesabı yarın sorulacak. Siz de bu hâkimliğe görevlendirildiniz. Bu dosyada tutuklama kararı verirseniz yarın size de hesabını sorarlar” diyerek tehdit etti.

“Sizin adaletiniz gibi değil”

Hâkim Vildan Yeşilyurt ise Kılıç’ın tehditlerine karşılık, “Merak etmeyin bizim adaletimiz sizin adaletiniz gibi değildir. Biz gelen evraka göre karar veririz” dedi. Hâkim Yeşilyurt, bunun üzerine yaşanan olayla ilgili tutanak tuttu.

İşte o tutanak

“Erzurum Başsavcıvekili Hasan Kılıç, Yeşilyurt'u "Hâkime Hanım, bu düzen böyle devam etmeyecek. Bugün yapılan haksızlıkların hesabı yarın sorulacak. Bu dosyada tutuklama kararı verirseniz yarın size de hesabını sorarlar” diyerek tehdit etti.

 

YENİ ŞAFAK

 

Korkaklar Yargıçlık Yapamaz
 // Ömer
At izi kelp izine karışmış diye bilinen klişe söylemin pratikte yaşama geçirilmiş bir dönemi yaşamaktayız maalesef.Nereden bakılırsa bakılsın verilen karar ve içtihat uygulamalarının neredeyse paralel örgüt lideri pensilvanya sığınıtısının söylem ve direktifleri doğrultusunda bir uygulama ile icazet alan kayıtsız,şartsız biat eden paralel örgüt üyesi yargıçlarca yaşama geçirildiğine şahit olmaktayız.işin ilginç yanı bu türden teslimyetçi ruha sahip korkakların İSLAM dinini kullanmalarıdır....
01 Ocak 2015 Perşembe 21:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler