YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklanan komutanlara YAŞ’ta terfi yok
Tutuklanan komutanlara YAŞ’ta terfi yok
05 Temmuz 2010 09:05
Tamamlanma aşamasına gelen Balyoz iddianamesi Ağustos ayı başında yapılacak YAŞ toplantısında terfi bekleyen bazı general ve kurmay albayların kaderini belirleyecek

Halen tutuklu bulunan Tuğgeneral İhsan Balabanlı, Kurmay Albay Dursun Çiçek ve Ergenekon’dan tutuklanan diğer askerler beraat edene kadar terfi edemeyecek.

Ankara’da gözler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni komuta kademesinin belirleneceği 2010 yılı Ağustos Yüksek Askeri Şura toplantısı’na çevrildi. Vatan gazetesi Kafes, Balyoz ve “AKP ile Gülen’i Bitirme Planı” olarak bilinen davalarda tutuklanıp cezaevine gönderilen ya da sonrasında serbest bırakılan ve 2010 ve önümüzdeki yıllarda YAŞ terfi listesinde yer alacak isimlerin TSK teamüllerine göre terfi durumlarını araştırdı.

Çiçek, paşa olamayacak

1-4 Ağustos tarihleri arasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek YAŞ toplantısında terfi bekleyen en çarpıcı isimlerden biri Kurmay Albay Dursun Çicek. 2009 yılı YAŞ listesinde de yer alan Çiçek, geçen yıl temdit görmüştü. Tutuklu yargılanan Albay Çiçek’in dosyası, TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesi gereği “tutuklu” olduğu için ele alınmayacak. Çiçek, TSK teamülleri gereği 2011 yılı 30 Ağustos günü yaş haddinden emekli olacak.

Balabanlı’ya da terfi yok

Halen tutuklu yargılanan Albay Çicek gibi Balyoz Darbe Planı çerçevesinde tutuklanıp serbest bırakılan Tuğgneral İhsan Balanlı, “kesin beraat” edene kadar terfi alamayacak. Askeri hukukçulara göre, Türkiye’de davaların tamamlanması çok uzun yıllar aldığı için, söz konusu generallerin 4 yıl olan bekleme süreleri dolacağından, yaş haddinden emekli olacaklar.

Masumiyet karinesi

Terfileri düzenleyen TSK personel Kanunu’na göre Balyoz, Kafes gibi davalarda adı geçen general ve amiraller tutuklanmadıkları ve davalarda “sanık” olarak geçtikleri için istendiği taktirde terfi edebiliyorlar. Askeri kaynaklar “masumiyet karinesi”ne işaret ederken, 2009 yılı Yüksek Askeri Şura’sında bu yönde kararlar verildiğini belirttiler. 2009 yılı YAŞ toplantısında Ergenekon sanığı eski Özel Harekâtçı İbrahim Şahin’in ifadelerinde adı geçen Korgeneral Bekir Kalyoncu, orgeneralliğe; Ergenekon soruşturması kapsamında Deniz Kurmay Albay Levent Görgeç de tuğamiralliğe yükseldi. Karargah Evleri sorumlusu olduğu iddia edilen Albay Cengiz Köylü’ye yardım toplandığı ve bunun üzerine hipnoz yöntemiyle ifade alındığı hadisesinde adı geçen Kayseri Garnizon Komutanı Hava Tümgeneral Rıdvan Ulugüler, bir üst rütbeye terfi etmişti. Şemdinli iddianamesiyle gündeme gelen Korgeneral Selahattin Uğurlu’nun ise görev süresi 1 yıl uzatılmıştı.

AİHM’e gidebilir ama...

Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre, tutuklu olduğu ya da tutuklanıp serbest bırakıldığı için terfi listesinde yer almasına karşın dosyası ele alınmayan bir subay, dava sonuçlandıktan sonra Türk mahkemeleri ile birlikte AHİM’e de dava açıp hak arayabilir. Ancak, söz konusu davaların 10 yıl gibi bir sürede tamamlanacağı ihtimali göz önüne alındığında, özellikle 4 yıllık bekleme süresi dolan birçok generalin yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edilmesi de TSK hükümleri arasında yer alıyor.

Yasaya göre tutuklu yargılanan askerlerin durumu YAŞ’ta değerlendirilmiyor. Ergenekon’dan tutuklanan ve beraat edene kadar terfi alamayacak askerler:

Tümamiral Semih Çetin

Tümgeneral Abdullah Dalay

Tuğgeneral Bekir Memiş

Albay Cengiz Köylü

Albay Yüksel Gürcan

Albay Ali Rıza Sözen

Albay Hanefi Yıldırım

Albay Mustafa Önsel

Albay Recep Yıldız

Albay Murat Özçelik

Astsubay Musa Fariz.

Albay Levent Gülmen,

Albay Mücahit Erakyol

Albay Ahmet Zeki Üçok... (Vatan)

YAŞ
 // yavuz
YAŞ a yargı yolu açılsın.Atılanlarda yargılansın.Kim disiplinsiz görülsün...
05 Temmuz 2010 15:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler