YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklama talep edildi
Tutuklama talep edildi
20 Ekim 2009 14:17
TMSF avukatları, Egebank davasında sanık Murat Demirel hakkınmda tutuklama talep etti

El konulan Egebank’ın zarara uğratılmasıyla ilgili davada Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) avukatı, sanık Yahya Murat Demirel’in tutuklanmasını talep etti.

 Mahkeme heyeti, savcının ve sanık Demirel’in avukatının talebe karşı beyanlarını aldıktan sonra tutuklama veya yakalama çıkarılmasıyla ilgili değerlendirme yapılmasına hükmetti.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar katılmazken avukatları ile TMSF ve BDDK avukatları hazır bulundular. Mahkeme Başkanı Recai Akgün, bilirkişilerin iki aylık ek süre talebinde bulunduklarını tutanağa geçirdi. TMSF avukatı Ahmet Barut, Yahya Murat Demirel hakkında yurtdışı çıkış yasağı olduğu halde deniz yoluyla yurtdışına çıkış yaptığı gerekçesiyle yargılandığı Beykoz Sulh Ceza Mahkemesi’nde para cezasına çarptırıldığını hatırlattı.

Kararın kesinleştiğini belirten avukat Barut, "Yurtdışı yasağı konulmuş olmasına rağmen sanık tarafından bu hususun ihlal edilmiş olması bize göre güçlü kanıtlardır. Ayrıca Ceza Mahkemesi Kanun’unun 100.maddesinde katalog suçlar arasında zimmet de geçmektedir. Sanık duruşmalardan vareste tutulmadığı halde duruşmalara da gelmemektedir. Bu nedenle tutuklanmasını istiyoruz" dedi.

Sanık Yahya Murat Demirel’in avukatı ise tutuklama talebinin yerinde olmadığını savunarak yazılı beyanda bulunmak için süre istedi. Diğer katılan ve sanık avukatları ise bilirkişi raporunun beklenmesini talep ettiler. Savcı Ziya Hurşit Karayurt, TMSF’nin talebini inceledikten sonra beyanda bulunacağını ifade etti. Mahkeme heyeti, Yahya Murat Demirel’in tutuklanması talebiyle ilgili talebin savcı ve sanık avukatı tarafından incelenip beyanları alındıktan sonra değerlendirme yapılmasına karar verdi. Heyet, bilirkişilere iki aylık ek süre verilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler