YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutuklama talebinin nedeni neydi?
Tutuklama talebinin nedeni neydi?
21 Ekim 2009 07:30
Türkiye kucak açtı ama onlar savcılıkta inat etti. Neredeyse herşey bitti derken araya yine DTP girdi.

Habur Sınır Kapısı’ndan dün Türkiye’ye giriş yapan, 4'ü çocuk 34 kişilik PKK’lı gruptan 5’nin, savcılıkta verdikleri ifadelerinde ‘Kürt halk Önderi’ ve ‘Sayın Abdullah Öcalan’ ifadelerini kullanmakta ısrar etmeleri üzerine, tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildikleri ortaya çıktı.

Nöbetçi mahkemede de, bu kriz uzun süre aşılamadı. Daha sonra ‘Abdullah Öcalan’ ismi ile kriz giderilerek, 5 kişi tahliye edildi.

İddiaya göre, Habur Sınır Kapısı’nda, özel yetkili cumhuriyet savcılarına ifade veren PKK’lılar ilk önce ifade tutanaklarına ‘Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ ibaresinin geçirilmesini istediler. Aksi takdirde tutanakları imzalamayacaklarını söylediler. İfade alan savcılar tutanağa bu sözleri geçiremeyeceklerini söylemesi üzerine bu kez ‘Sayın Öcalan’ formülü tartışıldı. Ancak savcılar, bunu da kabul etmeyince 3’ü Kandil Dağı’ndan 2’si Mahmur Kampı’ndan gelen 5 PKK’lının ‘Kürt Halk Önderi’ ve ‘Sayın Öcalan’ ısrarı krize neden oldu.

Bunun üzerine sabah saatlerinde 29 kişi serbest bırakılırken, söz konusu 5 kişi tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 5 kişi hakkında tutuklanma talebi üzerine ortaya çıkan gerginliğe DTP milletvekilleri de müdahale ederek, çözüm bulunması için sık sık avukatlar ve yetkililerle görüştü. Saat 14.00 sıralarında nöbetçi hakimliğe çıkarılan 5 PKK’lı, tutanaklara ‘Abdullah Öcalan’ yazılmasıyla krizin aşılmasının ardından serbest bırakıldı.

etkin pişmanlık
 // mertoğlu
ısrarcı kişilerin etkin pişmanlığından bahsetmek zor. bu adamlar teslim olmaya değil ortalığı karıştırmaya gelmiş.anlaşılan.
DAHA DİKKATLİ OLMAK DOLDURUŞA GELMEMEK LAZIM......
21 Ekim 2009 15:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler