YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD'tan paket açıklaması
TÜSİAD'tan paket açıklaması
01 Ekim 2013 13:50
TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun dün kamuoyu ile paylaşılan "Demokratikleşme Paketi" ile ilgili açıklama yaptı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun dün kamuoyu ile paylaşılan "Demokratikleşme Paketi" ile ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin yeniden demokratikleşme, reform ve AB gündemine dönme iradesini önemli ve umut verici buluyoruz" denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: Uzun bir aradan sonra, bugün yeniden bir demokrasi paketi tartışıyor olmak demokrasi iklimi adına bizatihi olumludur; bu paketin olumlu yanları ve eksiklikleri üzerine tartışmalar toplumsal uzlaşma ortamını güçlendirecek ve yeni Anayasa çalışmaları için sağlıklı bir zemin oluşturacaktır.- Seçmen iradesinin Parlamentoya yansımasını sınırlayan unsurlardan en önemlisi olan yüzde 10 barajının değiştirilerek, 2015 milletvekili genel seçimlerine yepyeni bir seçim sistemiyle gidilebilmesi, çoğulcu parlamenter rejimin güçlendirilmesi adına, uzun süredir beklenen, önemli bir adım olacaktır. Demokratikleşme süreklilik arz eder.

Bu çerçevede, açıklanan demokratikleşme paketinin geliştirilmesi yönünde yeni adımların atılması beklenmelidir. Ancak, bu adımların artık, yeni Anayasa çalışmalarıyla birlikte ele alınması tercih edilmelidir. Bu çerçevede, "din ve vicdan özgürlüğünü", "ifade ve örgütlenme özgürlüğünü", "adil yargılanma" ve "şiddetsizlik ortamını" güçlendirmeye yönelik düzenlemeler başta olmak üzere, tüm demokratikleşme açılımlarını, Anayasa çalışmalarını merkeze alacak şekilde tasarlamak gerekmektedir.

Türkiye'nin yeniden demokratikleşme, reform ve AB gündemine dönme iradesini önemli ve umut verici buluyoruz. Beklentimiz, TBMM'nin bu atmosferi, yeniden AB gündemine yakınlaşma ve yeni Anayasa çalışmalarının başarıyla sonuçlandırılması yönünde kullanması ve 2015 Genel Seçimlerine 21 yy'a yakışır yeni bir Anayasa ile girilebilmesidir.

 

DHA

VAY BE!
 // DÜNYANIN EN KEKREMSİ ADAMI
Vay be, bunları Tüsiad mı söylüyor. Ben de hışımla haberi açıp, gene bunlar ne zırvalamış derken, okumamla şaşırmam bir oldu. Pek alışık olmadığımız bir beyanat. Acaba ne oldu da, böyle demokrat kesildiler..?...
01 Ekim 2013 Salı 20:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler