YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD'tan Meclis'e çağrı
'Tüm siyasi parti liderleri bir araya gelmeli...'
TÜSİAD'tan Meclis'e çağrı
24 Haziran 2011 / 15:54 Güncelleme: 24 Haziran 2011 / 16:16

TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamadı "Yeni parlamento karşılaştığımız güncel soruna çözüm bulmayı ilk gündem maddesi olarak belirlemelidir" denildi. Açıklamanın devamından şu görüşler savunuldu:

"12 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan olaylar dizisi, yeni anayasayı yapmasını beklediğimiz yeni parlamentonun sağlıklı çalışmasını ve arzuladığımız diyalog ortamını engeller hale gelmiştir. Parlamentoda temsil kabiliyeti olan tüm partilerin dâhil olmadığı bir süreçte, yeni anayasa bağlamında Türkiye’nin üç temel sorunu olan kimlik, din ve vicdan özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı alanlarında kalıcı çözümler üretilmesi mümkün olamayacaktır. Bu nedenle, beklentimiz tüm siyasi partileri parlamentoda buluşturacak atmosferin yaratılmasıdır.

Bu aşamada, mevcut olağanüstü durumun gerektirdiği bir liderlik anlayışı ile siyasi parti liderlerimizin bir araya gelerek, olumlu bir atmosfer yaratılmasında ve soruna siyasi diyalogla çözüm üretilmesinde ön almasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Yapıcı bir siyasi diyalog atmosferinde tüm siyasi partiler seçmenden aldıkları temsil yetkisinin gereği olarak parlamentodaki yerlerini almalı, yeni parlamento karşılaştığımız güncel soruna çözüm bulmayı ilk gündem maddesi olarak belirlemeli, siyasi partiler mevzuatı, seçim sistemi, ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünü kapsayan güven arttırıcı tedbirleri hemen almalıdır." (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler