YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD’ın darbelere desteğini millet unutmadı
Hasan Celal Güzel, büyük sermayenin bütün darbelerde rol aldığını, TÜSİAD’ın da darbecilere desteğinin unutulmadığını yazdı.
TÜSİAD’ın darbelere desteğini millet unutmadı
25 Ocak 2014 / 14:26 Güncelleme: 25 Ocak 2014 / 14:30

Sabah yazarı Hasan Celal Güzel, bugünkü köşesinde TÜSİAD Genel Kurulu’ndaki “demokrasi” kavgasına değindi.

Alaton’un “Darbeleri desteklediniz. Hepinizden utanıyorum” şeklindeki ses getiren sözlerinden sonra yeniden sorgulanmaya başlayan zenginler kulübünün tarihte antidemokratik uygulamalarına yer veren Güzel, “TÜSİAD’ı demokrasi çizgisine çağırdı.

İşte Hasan Celal Güzel’in yazısında ilgili satır başları:

Önceki gün, patronlar kulübü TÜSİAD'ın Genel Kurulu'nda tecrübeli bir işadamı olan İshak Alaton'un feveranı, darbe destekçisi bütün işadamlarına gerçeklerin bir haykırışıdır. Alaton, 'TÜSİAD 1980 darbesine destek verdi mi, vermedi mi? Hepinizden utanıyorum' dedi. İshak Alaton'un bu sözleri, kendi kazancından başka bir şey düşünmeyen birçok işadamını düşündürmelidir.

Bir zamanlar, büyük(!) işadamlarının bütün siyasî partileri el altından destekleyerek kendilerine gebe bıraktıkları ve her devirde gemilerini yürüttükleri söylenirdi.

Sırf bu yüzden Türkiye, yıllar yılı 'ithal ikâmesi' aldatmacasıyla dünyaya kapalı ve tekelci bir fânusun içine sokulmuş ve halkımız, kötü, kalitesiz üretime mahkûm edilmiştir.

İstanbul dükalığı'nın, 'büyük sermayesi'nin(!) yalnız 12 Eylül'de değil, 27 Mayıs'tan beri yapılan bütün darbelerde rolü ve payı vardır. 27 Mayıs'ta Menderes'e ihanet eden büyük sermaye, 12 Mart 1971 Muhtıra Dönemi'nde kurulan solcu '11'ler Darbe Hükûmeti'nin yardakçılığını yapmış ve 12 Eylül Darbesi sırasında aynen İshak Alaton'un söylediği gibi darbecileri açıkça desteklemiştir.

28 Şubat Darbesi, TÜSİAD ve benzeri işadamları ile sözüm ona büyük sivil toplum kuruluşlarınca desteklenmiş; bazı şirketler 'yeşil sermaye' ilân edilerek her darbe destekçisi holdinge darbeci paşalar atanmıştır. TOBB, TÜRK-İŞ, DİSK, TESK ve TİSK'ten oluşan '5'li Çete'nin darbecileri nasıl desteklediklerini ve TÜSİAD'ın aynı istikametteki tavrını bu millet aslâ unutmamıştır.

TÜSİAD'ın, başta başörtüsü yasağı olmak üzere hemen her konudaki antidemokratik tutumu desteklediği, halk çoğunluğunun değer yargıları, sorunları ve talepleri ile ilgilenmediği bir vakıadır.

***

İshak Alaton, 'Genelkurmay darbe kararı alırken, TÜSİAD'ın bu darbeye katkısı nedir acaba?' dedi. Söz verilmek istenmeyen ve konuşmasına müdahale edilen Alaton, Türkiye'de 60 yıldır yaşanan bir büyük ayıbı dile getirmiştir. Sadece TÜSİAD değil, İstanbul dükalığı'nın rantiye sermaye çevreleri, ne yazık ki hiçbir dönemde 'demokrat' olamamış; darbe rezaletine ya sırtını dönmüş ya da darbeleri açıkça desteklemiştir. Hiç sıkılmadan 'demokrasi ve insan hakları'ndan söz edenler darbecilerin en büyük destekçileri olmuşlardır.

Bunun içindir ki, 28 Şubat Darbesi'nin asker kesiminin yargılanması yetmez; başta medya ve iş âlemindeki darbe işbirlikçileri olmak üzere, bütün sorumluların yargı önüne çıkmaları ve hesap vermeleri lâzımdır.

Açık sözlülüğünden dolayı Alaton'u kutluyor ve TÜSİAD benzeri kuruluşların bir an önce demokrasi çizgisine gelmelerini bekliyoruz.

15:04
 // Rasim DUMAN
Boyle bir yazıya yorum yapılmaz, altına imza atılır. ALLAH (C.C.) uzun omur, saglık ve afiyet versin, GUZEL adam....
25 Ocak 2014 15:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler