YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD paketi beğenmedi
Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Derneği (TÜSAİD) Anayasa değişiklik paketinin demokrasiden uzak olduğunu söyledi...
TÜSİAD paketi beğenmedi
25 Mart 2010 / 16:06 Güncelleme: 25 Mart 2010 / 17:32

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Anayasa'nın tümüyle yenilenmesi gerektiğini, gündemdeki Anayasa paketinin içeriğinde temel sorunlar bulunduğunu ve demokrasi açığını kapatmaktan uzak olduğunu bildirdi.

TÜSİAD açıklamasında, derneğin, Türkiye'nin demokrasi açığı bulunduğunu uzun süredir dile getirdiği hatırlatılarak, demokrasi açığının giderilmesi için bir demokratikleşme paketi çerçevesinde yeni bir Anayasa yapılması, seçim ve siyasi partiler reformları gerçekleştirilmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, ''Yeni Anayasa birey odaklı olmalı, hiçbir ayrıcalığa yer vermemeli, kuvvetler ayrılığı ilkesinin geçerli olduğu çoğulcu parlamenter demokrasiyi esas almalıdır. Çağdaş ve bütünlüklü bir Anayasa reformunun olmazsa olmaz ön şartı, seçim sistemi ve siyasi partiler mevzuatında yapılacak değişikliklerdir. İvedilikle ülke barajının düşürülmesi ve ön seçimin zorunlu olması yönünde bir değişiklik yapılmalı, 2011 seçimlerine anti-demokratik siyasi partiler yasası ve çağdaş demokrasilerde örneği bulunmayan yüksek baraj ile kesinlikle gidilmemelidir'' değerlendirmesi yapıldı.

TÜSİAD açıklamasında, ''Anayasa tümüyle yenilenmelidir, gündemdeki Anayasa paketinin içeriğinde temel sorunlar vardır ve demokrasi açığını kapatmaktan uzaktır'' denildi.

Eşzamanlı olarak, tüm partilerin bugünden itibaren yeni Anayasa yapımı ve içeriği ile ilgili önerileriyle reform sürecine katkı sağlamaları gerektiğine işaret edilen açıklamada, ''Ancak şu an gündemde olan kısmi Anayasa değişiklik paketi, hazırlanışı açısından en azından parlamentoda sağlanmış bir uzlaşmaya dayanmamaktadır. Uzlaşmaya dayanmayan bir Anayasa paketi, ileride yeni Anayasa yapma sürecini de zorlaştıracaktır. Anayasa paketinin hazırlık sürecinde iktidar partisinden uzlaşmacı bir tavır beklediğimiz kadar, muhalefet de somut değişiklik önerileriyle tartışmaya derinlik kazandırmalıdır'' görüşü dile getirildi.

A.A.

İMTİYAZLARINI KAYBETME KORKUSU.
 // 26halil
demekrasilerde herkes işlediği suçun cezasını muhakkak çeker. HUKUK,çular her türlü vereceği DAVA,CEZA,T.B.M.M. için vereceği mahkeme kararlarını ,şu veya bu parti demeden,bey,ağa,paşa,demeden, şu veya bu makam demeden,zenğin ,fakir demeden. vs,vs,vs. VERĞİ KAÇIRANLARIN VAY HALİNE. tabiki tüsiad ,bulunan İŞ ADAMLARI ve İŞ BAYANLARI. demokrasiyi bu ülkede istemiyorlar. zaten hiç birzaman istemedilerki. yeni bir anayasayı bırakın ,82 ANAYASASININ hiç bir maddes...
25 Mart 2010 17:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler