YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD: İsrail özür dilesin
Brookings Enstitüsü’nde konuşan Boyner “İsrail özür dilemeden Türk kamuoyundaki kızgınlığı yatıştırmak zor olacak” dedi
TÜSİAD: İsrail özür dilesin
19 Haziran 2010 / 07:27 Güncelleme: 19 Haziran 2010 / 07:28

ABD’nin başkenti Washington’daki temasları çerçevesinde Brookings Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda konferans veren TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner “İsrail özür dilemeden Türk kamuoyundaki kızgınlığı yatıştırmak çok zor olacak” dedi. İsrail’in Gazze’ye giden gemilere saldırmasını sadece ‘meşru güvenlik kaygıları’ üzerinden anlamanın zor olduğunu, olayın Gazze’deki ‘insanlık dışı’ ablukanın sürdürülemeyeceğini gösterdiğini anlatan Boyner, Gazze’deki durumun Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri ‘zehirlediğini’, Türk kamuoyunun bu  konuya çok hassas baktığını söyledi.

TÜSİAD Başkanı Boyner, saldırının sorumluları hakkında uluslararası yasaların uygulanması ve soruşturmanın uluslararası boyutta yürütülmesi gerektiğini, İsrail’in tek taraflı soruşturma komisyonunu ise ‘sorunlu’ bulduklarını vurguladı.

Ancak tüm bu eleştirilerin Türkiye ile İsrail ilişkilerinde tam bir kesintiye yol açmaması gerektiğini belirten Boyner, aktif diplomasinin söyleminin, iç politika ürünü olmaması ve popülist hale gelmemesi gerektiğini belirtti.

Tarafsız soruşturma istedik

TÜSİAD Başkanı Boyner, İsrail’in Gazze yardım gemilerine saldırısının Türk kamuoyunda yarattığı rahatsızlığı ve soruşturmanın uluslararası normlara daha uygun, hukuki bütünlüğü yüksek ve tarafsızlığı konusunda şüphe yaratmayacak şekilde devam etmesi gereğini Clinton’a ilettiklerini kaydetti. Boyner bu konuda bir sivil toplum örgütü olarak kendilerinin de ısrarcı olduklarını söyledi. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler